Защо отлагаме до последната минута
Понякога се чувстваме подвластни на тайна саморазрушителна сила, която ни кара да протакаме безкрайно, докато не осъмнем приклещени от крайните срокове като героите от „Междузвездни войни“ в пресата за боклук.
Ако и вие се борите с мързеливия демон и любимите му реплики „още малко“, „ей сега“ и „утре“, имаме добра новина за вас.
Кой отлага най-много
Професор Адам Грант, американски психолог и автор на книгата Originals: How Non-Conformists Move the World (Оригинали: Как неконформистите движат света) е убеден, че тъкмо творческите и оригинално мислещи натури са най-склонни да отлагат.
Гледната точка на Грант споделя и британският психолог Ана Абрамовски от Кеймбриджкия университет, един от учените, изследващи любопитния феномен на протакането. Според нея „хората, които активно отлагат, демонстрират определена степен на самостоятелност, независимост и увереност в себе си, защото са наясно с риска от натиска на крайния срок и все пак съзнателно се подлагат на него“. Грант смята, че това е стимул за креативността. Но има и други мнения.
Страх от провал или страх от успеха
Парадоксално, тези коварни братя близнаци – страхът от провала и страхът от успеха – вървят ръка за ръка. В основата им се корени ниската себеоценка и опасението, че каквото и да направиш, няма да е достатъчно добро. Много хора сами си пречат, като отлагат до последно по няколко причини:
- Задачата ги плаши, защото се опасяват, че няма да се справят. Или – тук се намесва перфекционизмът – че няма да се справят блестящо (а всичко, което не е уникално и невероятно, не е достойно за техния подпис). Някои нарцистични натури страдат от болезнен перфекционизъм и панически страх от провал. Те държат или на всяка цена да блеснат, или да не се захващат изобщо.
В подобни случаи на помощ идва хакерската максима Done is better then perfect, или По-добре свършено, отколкото съвършено.