100-те основни различия между мъжете и жените
Мъжете и жените са различни. Науката признава този факт и търси отговори на въпросите „По какъв начин?” и „Защо?”. По темата са написани стотици хиляди трудове. Тук ви представяме сбито обобщение на стоте основни различия, открити досега от изследователите, пише Мениджър Нюз.
В тази извадка няма да намерите отговори на въпроси като „Кой е по-добър?”, „Кой е по-умен?” и „Кой е по-морален?”. Разликите между половете не са в по-високото и по-ниското качество, а в уникални особености и способности, които трябва да се познават и да се използват интелигентно в житейските стратегии на жените и на мъжете.
Здраве и живот
1. Жените живеят по-дълго от мъжете. В България тази разлика е близо 7 години, като средната продължителност на живота е 74 г. – с 2,1 г. повече отпреди 10 години. Това съотношение е факт навсякъде по света, като изключение правят само някои държави като Бангладеш, Пакистан и Зимбабве, но съкратеният живот на жените там се обяснява с културните и цивилизационни различия, които повишават смъртността при раждане и общата заболеваемост при жените.
2. Мъжете по-често получават травми. Това е свързано най-вече с традиционно „мъжките” професии, при които има по-висока степен на риск от трудови злополуки – дърварство, работа с тежки машини, пожарникарство и др. От нещастни случаи загиват два пъти повече мъже, отколкото жени.
3. Мъжете боледуват по-често от рак на устната кухина, хранопровода, устните и гърлото. По данни на Националния раков регистър, през 2011 г. в България са регистрирани 34 864 случая на злокачествени заболявания, 18 659 при мъжете и 16 205 – при жените. Регистрираните случаи са с 581 повече в сравнение с 2010 г. От онкологични заболявания през 2011 г. са починали 16 844 души, като мъжете преобладават спрямо жените (9 820 мъже срещу 7 024 жени).
4. Мъжете страдат 3 до 6 пъти по-често от заболявания на стомаха и дванадесетопръстника. Един от основните фактори за това са мъжките полови хормони, които улесняват възпаленията. Женските хормони обратно, оказват заздравяващ ефект. Защо това е необходимо от еволюционна точка, все още не е обяснено.
5. Като цяло, мъжете боледуват повече. Те държат „първенството” в няколко десетки заболявания, между които например туберкулозата.