Да опиташ местните ястия е едно от най-приятните преживявания за туриста. Всяка страна има нещо специално, което да предложи, а всеки пътешественик търси автентичното преживяване. За тази цел не е нужно да се ходи в скъпи ресторанти, защото уличната храна със сигурност предлага най-достъпните и вкусни ястия, част от ежедневието на местните хора. Ето някои от най-емблематичните „бързи храни“ по света. 

Gallery
Масала доса в Индия

Индийската кухня е известна почти навсякъде по света. Някога това ястие е било популярно само в южните щати на Индия, но сега се среща навсякъде в страната и в чужбина. Типичната масала доса е хрупкава палачинка, която се прави от ориз, сол, растително масло, олющена черна леща, зелени люти чушки, къри, синап, сминдух, куркума и различни пълнежи, най-често пикантни пастети на базата на леща или картофи. 

Снимка: Shutterstock 

Gallery
Дюнер кебаб в Турция

Добре познатият ни дюнер е измислен от турски имигранти в Берлин през 70-те години на миналия век. От този момент нататък той се превръща в една от най-популярните улични храни в Германия и голяма част от Европа. Превежда се буквално от турски като „въртящ се кебаб“ и макар да има най-различни разновидности, основните съставки са накълцано агнешко, телешко или пилешко, което се върти бавно на вертикален шиш. 

Снимка: Shutterstock 

Gallery
Къривурст в Германия

Смята се, че това ястие е измислено през 1949 г. в Берлин от Херта Хойвер, която решава да смеси кетчупа и кърито на прах, които получила от британски войници в Германия. Тя започнала да използва сместа като заливка върху печената на скара свинска наденица, която продавала на улицата. Тази евтина, но засищаща закуска станала много популярна сред строителните работници, възстановяващи опустошения град. Днес тя се среща в почти всеки град в Германия.

Снимка: Shutterstock 

Gallery
Пад тай в Тайланд

Пад тай фигурира на пето място в анкетата „Най-вкусните храни в света“, съставена от CNN Go през 2011 г. Представлява пържено оризово фиде, приготвено с тофу, яйца, рибен сос, сушени скариди, чесън, тамаринд, палмова захар и лют червен пипер. Сервира се с парченца лайм и накълцани печени фъстъци (съставките могат да варират). Пад тай възниква през Втората световна война, когато Тайланд търпи недостиг на ориз поради войната и наводненията. За да намали консумацията на ориз, тайландският премиер насърчава хората да ядат фиде. Сега това е основната улична храна в Тайланд.

Снимка: Shutterstock 

Gallery
Сашими в Япония

Този деликатес отдавна е известен по цял свят. Въпреки това, ще получите най-доброто от него само в Япония. Представете си как готвачът нарязва огромна риба пред очите ви и минути след това ви поднася от нея. Е, така изглежда уличната храна в Япония. Сашими е сурова риба, нарязана на тънки парченца. Готвачите режат различните риби с различна дебелина, за да подчертаят вида ѝ. Сашими най-често се правят от сьомга, риба тон, фугу, калмари или скариди.

Снимка: Shutterstock 

Gallery
Аранчини в Италия

Името на ястието, което буквално се превежда като „портокалчета“, няма нищо общо с плодовете. То произлиза от цвета и формата им. Аранчините представляват пълнени оризови топчета, покрити с галета и панирани. Пълнежът може да бъде най-различен – месо с доматен сос, моцарела, грах. Аранчините произхождат през 10-ти век в Сицилия, която по онова време била под арабско владение. Днес те са популярна улична храна из цяла Италия, а в градовете Палермо, Сиракуза и Трапани са ключова традиция за празника на Санта Лучия, по време не трябва да се ядат хляб и макаронени изделия. Традицията отбелязва пристигането на кораб, натоварен със зърно в деня на Санта Лучия през 1646 г., който спасява хората от тежък глад.  

Снимка: Shutterstock 

Gallery
Путѝн в Канада

Това ястие произхожда от френскоезичната провинция Квебек. Представлява пържени картофи с парченца топено сирене, залети с кафяв сос. Произхожда от района Centre-du-Québec в края на 50-те години на миналия век. Няколко тамошни ресторанта твърдят, че са изобретатели на ястието. То е станало почти културна забележителност и любима нездравословна храна из цяла Канада.

Снимка: Shutterstock 

Gallery
Пирожки в Русия

Известните и у нас „пирожки“ са всъщност умалена версия на руския „пирог“, или пита с пълнеж, която дума на свой ред идва от „пир“. Пирогът е неизменна част от празничните угощения, а малките пирожки са любима закуска в Русия. Продават се навсякъде в страната, с всякакъв пълнеж – от месо, риба и яйца, до зеленчуци и плодове.

Снимка: Shutterstock 

Gallery
Пилешки крачета в Китай

Може да изглежда необичайно да се ядат краката на пилето, но Китай не е единствената страна, където ги ценят. Смята се, че са полезни за здравето, а да се изхвърлят е разхищение. Пилешките крачета са типична улична храна, сервирана с люто-кисел или барбекю сос. Могат да бъдат осолени или пържени, но винаги са пикантни. Ястието е популярно из цял Китай – в супермаркетите ще видите крачетата редом до познатите ни бутчета и крилца.

Снимка: Shutterstock 

Gallery
Пащел де ната в Португалия

Този типичен португалски сладкиш е създаден от католическите монаси през 18.век. По това време използвали големи количества яйчени белтъци за колосване на дрехи. Монасите използвали оставащите жълтъци, за да правят тестени изделия и сладкиши, най-популярен от които е пащел де ната – многолистна сладка с яйчен пълнеж, която се продава по улици и по кафета навсякъде из Португалия.

Снимка: Shutterstock 

Gallery
Севиче в Перу

Севиче е обявено за част от националното наследство в Перу, където има и специален празник в негова чест. Ястието е популярно из цяла Латинска Америка. Класическата рецепта включва парченца сурова риба, маринована в прясно изстискан сок от лайм, лимон, грейпфрут или горчив портокал, люти чушки, сол и нарязан на шайби лук. Най-често се гарнира със сладък картоф и царевица.

Снимка: Shutterstock 

Източник: Bright Side