4 признака, че порасналото ви дете упражнява върху вас газлайтинг
Понякога колкото по-голямо е детето, толкова по-широка е пропастта, която го разделя от родителите му. Разривът между поколенията е осезаем буквално във всичко – в бита и в общуването, напомнящо понякога газлайтинг. Газлайтингът е вид психологична манипулация, която цели да изкриви възприемането на реалността от жертвите. Психологът Джефри Бърнстаен описва как порасналите деца упражняват психологически тормоз върху родителите си и ги карат да се съмняват и разочароват от себе си. Следните четири признака показват, че и вашият син или дъщеря постъпва така с вас:
1. Пренаписва миналото
Детето ви твърди, че в миналото събитията не са се развили по начина, по който си ги спомняте, или още по-лошо – настоява, че не е имало нищо подобно. Може би си спомняте разгорещената кавга, в която дъщеря ви ви е нарекла „истеричка“, но тя се кълне, че си въобразявате. Накрая родителят започва да се съмнява в спомените си, в състоянието на паметта си и в здравия си разум като цяло.
Съвет
Документирайте своите спомени, особено когато възникват сложни ситуации. В бъдеще дневникът, в който записвате неприятни събития или разговори, ще ви помогне да отстоявате вашата версия.
2. Вменява ви чувството за вина и го използва против вас
Газлайтингът често включва емоционални манипулации и вменяване на чувство за вина – един от най-мощните инструменти. Синът или дъщерята може да ви обвинят за проблемите си, използвайки думи като: „Ако не беше толкова строга с мен, нямаше да изпадна в това положение“ или: „Ти си ми задължена, защото ми провали детството“. Пример: дъщерята непрекъснато иска от майка си финансова помощ, като й натяква, че заради строгото й възпитание не може да си намери работа. Когато майката се колебае дали да й даде пари, дъщерята казва: „Добрата майка би поправила грешките си“.
Съвет
Дори да не сте били идеалните родители, не сте длъжни да поемате цялата вина за проблемите на порасналото си дете. Проявете съчувствие, но очертайте ясни граници.
3. Обезценява чувствата ви
Ако изразите огорчение или разочарование от някоя постъпка на порасналото си дете, то може да ви опонира, като каже: „Не преувеличаваш ли?“ или: „Няма нужда да драматизираш“. С времето подобно пренебрежително отношение може да подкопае увереността в емоционалните ви реакции.
Съвет
Не се отказвайте от емоциите си и си напомняйте, че имате реално основание за тях.
4. Принуждава ви да се съмнявате в решенията си
Синът или дъщерята, практикуващи газлайтинг, може да разклатят вярата в способността ви да вземате разумни решения. Може да кажат: „Ставаш смешна“, когато се опитвате да им наложите граници, или да ви обвинят в егоизъм, ако решите да направите нещо за себе си.
Съвет
Отстоявайте твърдо решенията си, особено тези, от които зависи собственото би благополучие. Старайте се по-често да подчертавате, че внимателно сте ги обмислили и сте напълно уверени. Напомняйте си, че установяването на граници е проява на любов към детето ви и вас самите.