Детето вижда призраци
Децата често „виждат“ страшни неща – призраци, чудовища, духове, зли животни ...
Те разказват на родителите си своите страхове и обясняват защо не искат да си легнат в стаята и защо не могат да спят спокойно нощем.
Какво всъщност виждат и какво могат да направят родителите, разказва клиничният психолог Natalie Frank.
Какво е това, което плаши детето
Всеки, който работи с деца, е чувал разкази за привидения. Ако хлапето е много малко, то явно не си измисля, не ви манипулира.
Има и много вярвания, че децата могат да общуват с отвъдното, с духове от небитието. Няма научни доказателства, но има логично обяснение. Особено около празници като Хелоуин и Коледа подобни явления се засилват.
Около празниците децата по-често се фиксират върху темата за призраци, феи, джуджета ... По телевизията по-често дават такива филми, а често и помежду си хлапетата си разказват „страшни“ истории.
Има и друго обяснение. Те се обучават и учат нови неща чрез въображението си и пресъздавайки в игрите си фантастични сюжети. Затова фантазиите имат голяма роля в израстването.
Преди се смяташе, че малките не са в състояние да различават своите фантазии от реалността.
Физиологът Жан Пиажак дори изказва твърдението, че до 12-годишна възраст те често бъркат фантазиите, измишльотините и илюзиите с действителността. Например те вярват, че магията е възможна, че съществуват дракони, а човекът, маскиран като дух, е реален.
Съвременни проучвания обаче доказаха, че още от 3-годишна възраст децата са способни частично да отличат фантазия от реалност. Въпреки това те може неправилно да интерпретират някои събития и явления, или просто да не знаят за съществуването на някои феномени, които възрастните добре познават.
Например, когато видят нещо с периферното си зрение или в етап на заспиване или събуждане. В това гранично състояние между сън и будно състояние, те могат наистина да решат, че "виждат" фея, дух, елф или лепрекон. Възрастните просто игнорират подобни неща, защо то имат опит.