Изкуствен интелект анализира връзките на 11 000 двойки. Ето какво откри
Изкуствен интелект извърши първото по рода си проучване на романтичните взаимоотношения на над 11 000 двойки и откри кое кара хората да се чувстват добре в своите връзки. Оказва се, че романтичното щастие не зависи единствено от човека, с когото сте.
До голяма степен качеството на една връзка се определя от специфични за нея характеристики – те взимат превес над личностните. С други думи – типът връзка, която изграждате със своя партньор, вероятно е по-важна за вашето щастие, отколкото индивидуалните характеристики и на двама ви.
В рамките на анализа, извършен с помощта на изкуствен интелект, учените са искали да проверят колко удовлетворен е даден човек от живота си, до каква степен изпитва чувство на тревожност и дали бракът на родителите му е бил успешен.
„Променливите, свързани с конкретната връзка, са 2 до 3 пъти по-показателни за качеството ѝ от индивидуалните различия. Според мен това отговаря до голяма степен на интуицията на мнозина - коментира психоложката Саманта Джоуел от Западния университет в Канада, която е водещият автор на проучването. – Изненадващото е, че веднъж щом разполагате с всички специфични за връзката данни, индивидуалните различия отиват на заден план.“
Науката на връзките съществува от десетилетия – съществуват множество психологически теории, които обясняват какво прави една двойка щастлива (и какво не). Според изследователите обаче ключово предизвикателство в случая е обединяването на всички данни по въпроса на едно място (и тяхното проучване). Ето защо те прибягват до помощта на изкуствения интелект и по-специално - на система за машинно обучение, наречена Random Forests, която може да тества предсказателната сила на голям брой променливи, вкарани в нея.
След като подават към Random Forests данни, събрани от 11 196 двойки от 43 различни проучвания, учените установяват кои променливи са от най-съществено значение, когато става дума за качеството на една връзка.
„В началото на всяко изследване резултатите показват, че стойностите, свързани със собственото ни възприемане на връзката (например конфликт, привързаност), са показателни за до 45 процента от вариациите във качеството на взаимоотношенията.", пишат авторите в своя труд. Те уточняват, че предиктивният ефект намалява с течение на изследванията.
Ето кои са най-надеждните стойности, предричащи качеството на една връзка:
1. Начинът, по който си мислим, че партньорът ни възприема връзката (пример: „Той/тя иска връзката ни да трае завинаги.“
2. Благодарност (пример: „Чувствам се особено щастлив/а, че имам този човек в живота си“).
3. Сексуално удовлетворение („До каква степен сте доволни от качеството на сексуалния си живот?“)
4. Степента на удовлетворение на партньора ни (според нашата преценка) – (пример: „Нашата връзка прави партньора ми особено щастлив).
5. Конфликт (пример: „Колко често се карате със своя партньор?“).
За справка – предикторите, свързани с конкретни характеристики (т.е. наблюдения, които участниците в проучванията са правили за самите себе си – от личностни характеристики до възраст и пол) – обясняват максимум 21 процента от вариациите в качеството на връзките.
Индивидуалните характеристики, които са най-силни предиктори по отношение на качеството на връзката, са:
1. Удовлетворение от живота.
2. Негативни емоции (чувство на стрес или раздразнимост).
3. Депресия.
4. Нежелание за обвързаност („Предпочитам да не бъда твърде близо до романтичните си партньори“).
5. Тревожна привързаност („Тревожа се много за връзките ми с останалите).
„Негативните емоции, депресията и несигурната привързаност определено са рискови фактори във взаимоотношенията. - коментират авторите на проучването. – Ако обаче хората успеят да изградят една връзка, характеризираща се с благодарност, сексуално удовлетворение и липса на конфликт, и същевременно приемат, че техният партньор е отдаден и откликващ, то тези рискови факто имат по-малко значение.“
Откритията са публикувани в PNAS.