Как да тренирате мозъка си да мисли различно
Вътрешните диалози, които водим със себе си, влияят пряко върху начина, по който се чувстваме и се държим. Ако вашият вътрешен диалог е изпълнен със съмнение, с груби критики или катастрофални предсказания, трудно ще постигате целите, които си поставяте. Но може да тренирате мозъка си да мисли различно.
Съвременната невронаука доказа, че когато човек придобие навика да мисли по различен начин, настъпват и физически промени в мозъка му. Това е една от причините когнитивно-поведенческата терапия да става все по-популярен начин за постигане на дълготрайни промени.
Когнитивно-поведенческата терапия се изучава и прилага от години. Терапевтите, които я практикуват, се опитват да помогнат на хората да променят моделите на мислене, които им пречат. Редица изследвания показват, че този тип терапия създава измерими физически промени в мозъка, като модифицира невронните вериги, участващи в регулацията на отрицателните емоции.
Какъв тип умения се опитва да тренира когнитивно-поведенческата терапия? Има три основни начина, по които можем да обучим мозъка си да мисли различно.
1. Преформулирайте мислите, които ви пречат
Мисли като „Нищо няма да се получи!“, „Аз съм идиот. Току-що съсипах всичко“ не помагат, защото отрицателните предвиждания често се превръщат в самосбъдващи се прогнози и пречат да предприемете положително действие.
Добрата новина е, че можете да отговорите на пречещите мисли с по-реалистични твърдения.
Когато си мислите „Никой няма да ме вземе на работа“, кажете си: „Ако продължавам да търся работа всеки ден, увеличавам шансовете си да ме наемат.“ Или ако си мислите, „Това ще е пълен кошмар“, опитайте да потърсите доказателства, че може и нещата да се развият по-добре от очакваното.
Опитайте да формулирате по-балансирано твърдение, например: „Има възможност нещата да не се получат, но има и шанс да се справя. Мога да дам всичко от себе си.“
2. Спорете със себе си
Мозъкът понякога ни лъже. Затова когато ви каже, че никога няма да ви повишат или че никога няма да свалите пет килограма, погледнете на това като на предизвикателство. Опитайте се да направите още една стъпка, когато си мислите, че сте прекалено изтощени, за да продължите. Всеки път, когато успешно опровергаете отрицателните си прогнози, ще тренирате мозъка си да вижда себе си в различна светлина. С времето ще започнете да виждате както ограниченията, така и способностите си, по-реалистично.
3. Създайте си лична мантра
Прегледайте отрицателните си мисловни модели. Обиждате ли сами себе си? Опитвате ли се да избегнете да правите неща, в които може да се провалите? Разпознайте тези повтарящи се начини на мислене и формулирайте лична мантра, която може да използвате, за да оспорвате отрицателните послания. Неща като „Направи така, че да се случи“ или „Можеш да дадеш най-доброто от себе си“ филтрират отрицателните послания и с времето ви карат да повярвате в тези твърдения повече, от нездравословните неща, които си казвате.“
Не спирайте да изграждате умствените мускули
Като всяка нова способност, привикването на мозъка да мисли различно отнема време. Но колкото повече практикувате да мислите реалистично, толкова повече „мускули“ ще изградите. А най-важното е, че тези промени постепенно ще станат автоматични, като карането на колело, и ще имат физическо изражение в мозъка ви.
Източник: Psychology Today