Какво обикновено ни задейства
Скоро обсъждах с една клиентка защо е спряла работата по своя проект за изграждане на бизнес, при положение, че е постигнала такъв напредък. Отговорът беше, че всяка сутрин ставайки не е намирала сили да се залови с нещото и непрекъснато е отлагала. След това се е самообвинявала, че отлага и така до следващия ден, когато всичко е започвало отново.
Ден, след ден, след ден. Освен това, сподели, че смята, че е в депресия отдавна. Вероятно се е надявала този бизнес да я отърве от депресията й. Ако това наистина е бил основният й мотив, не се учудвам, че се е чувствала толкова слаба да продължи.
Нека поговорим за видовете мотиви.
Първо, какво е мотивация? Това е нашата конкретна причина, основание, мотив да извършим едно или друго нещо. Темата за мотивацията е широко разисквана, затова тук ще дам само едно нейно разделение, което може да ни помогне да разберем някои неща за собствения ни механизъм на задействане.
Разделението е много простичко – ние обикновено правим нещата:
1. защото се страхуваме от негативните последствия, ако не ги направим или
2. защото желаем позитивните последствия, след като или докато ги правим.
Страх или стремеж и желание са нашите водещи механизми? Замислете се – защо например ходите на работа; защо избягвате конфликтите; защо внимавате с килограмите; защо се оглеждате когато пресичате улицата? Ако отговорът ви започва със "защото НЕ искам....", вероятно вие се опитвате да избегнете нещо негативно, т.е. страхът е в основата на мотивацията ви. Ако отговорът започва със "защото искам...", по-скоро се стремите към дадено нещо и мотивацията ви е позитивна.
Като, забележете, въобще не става въпрос за различни дейности – например, страхувам се от смъртта и затова не пресичам улицата, желая шоколад и затова влизам в магазина. Позитивна или негативна мотивация може да се изпитва към една и съща дейност.
Ето един пример – представете си тичащ човек. Дори най-добре си представете, че вие тичате. Сега, сложете мислено зад себе си някаква голяма заплаха, която ви преследва и от която искате да избягате. Тичайте. По-бързо. Внимавайте, че ще ви достигне! Сигурно се обръщате често, за да я погледнете дали не приближава. Как се чувствате? Вероятно много напрегнати и с разтуптяно сърце. А уморихте ли се?