Нарцисизмът намалява с възрастта
Младите хора са по-нарцистични от старите като тази черта намалява с възрастта, установи ново проучване на университета в Берн, Швейцария, цитирано от Мейл онлайн.
Изследователите също така твърдят, че разликите между отделните индивиди остават стабилни с течение на времето. Това означава, че хората, които като деца са по-нарцистични от своите връстници, са склонни да останат такива и в зряла възраст.
Тези открития имат важни последици, като се има предвид, че високите нива на нарцисизъм влияят на живота на хората по много начини - както на самите нарцистични личности, така и - може би още повече, на техните семейства и приятели, казва научният ръководител на изследването д-р Улрих Орт.
В своето проучване експертите са си поставили за цел да разберат дали нарцисизмът се увеличава, намалява или остава същият с възрастта.
Екипът анализирал данни от 51 предишни проучвания, които включват общо 37 247 респонденти на възраст от осем до 77 години.
Учените анализирали един или повече от три различни типа нарцисизъм - автентичен, антагонистичен и невротичен.
Автентичният нарцисизъм включва чувство за грандиозност или превъзходство и силна нужда от възхищение, а антагонистичният нарцисизъм - арогантност, маниакалност, бездушие и ниска емпатия.
Накрая, невротичният нарцисизъм се характеризира с емоционална нестабилност и свръхчувствителност.
Анализът на екипа установил, че и трите вида нарцисизъм намаляват с възрастта.
Оказало се, че нарцисизмът на индивидите в сравнение с този на техните връстници не се променял значително с течение на времето. С други думи, хората, които са били по-нарцистични от средното като деца, са останали по-нарцистични от средното като възрастни.
Д-р Орт пояснява: “Това е вярно дори през много дълги периоди от време, което предполага, че нарцисизмът е стабилна личностна черта”.
Въпреки че учените не са анализирали възможните причини за тези резултати, те се надяват, че тяхното изследване ще предизвика последващи проучвания.
Една от теориите предполага, че социалните роли, които поемаме в зряла възраст, например като партньор, родител, служител и т.н., водят до развитието на по-зрели личностни характеристики, включително и до по-ниски нива на нарцисизъм, обобщава д-р Орт.