Президентът Джон Ф. Кенеди: Историята
По случай навършването на 60 години от убийството на бившия президент на САЩ Джон Кенеди на 22 ноември 1963 г. отличената с „Еми“ и призната от критиците поредица „Един ден в Америка“ се завръща с второто си издание „Джон Кенеди: Един ден в Америка“. Екипът на продукцията получава разрешение да оцвети за пръв път архивни материали от събитието, а резултат е завладяващ преглед минута по минута на съдбовния ден, променил завинаги историята на Америка. Дни преди премиерата на 5 ноември по National Geographic си припомняме важни моменти от историята на Джон Кенеди като президент на САЩ.
На 13 юли 1960 г. Демократическата партия издига Кенеди за свой кандидат за президент. Кенеди кани Линдън Б. Джонсън, сенатор от Тексас, да се кандидатира заедно с него за вицепрезидент. На общите избори на 8 ноември 1960 г. Кенеди побеждава републиканския си опонент Ричард М. Никсън в много близка надпревара. На 43-годишна възраст Кенеди е най-младият човек и първият католик, избран за президент на Съединените щати.
Заедно с красивата си млада съпруга Джаки Кенеди, както и двете им малки деца, Каролин и Джон младши (роден само няколко седмици след изборите) Кенеди придава на Белия дом неповторима аура на младост и блясък. В речта си при встъпването в длъжност, произнесена на 20 януари 1961 г., новият президент призовава съгражданите си да работят заедно в стремежа си към прогрес и премахване на бедността, но и в битката за победа в продължаващата Студена война срещу комунизма по света. Известните заключителни думи на Кенеди изразяват необходимостта от сътрудничество и жертвоготовност от страна на американския народ:
"Не питайте какво страната ви може да направи за вас; питайте какво вие можете да направите за страната си."
Кенеди е всеотдаен на поста си, като прекарва всеки един момент в срещи със значими хора и в четене на докладите на съветниците си. Той винаги е искал да е сигурен, че взема най-добрите решения за страната си.
Източник: National Geographic
"Моля всеки от вас да бъде нов пионер в този Нов Хоризонт", казва той.
Новият хоризонт, за който говори, не е място, а начин на мислене и действие. Президентът иска Съединените щати да се придвижат напред в бъдещето с нови открития в науката и подобрения в образованието, заетостта и други области. Той иска демокрация и свобода за целия свят.
Едно от първите неща, които президентът Кенеди прави, е да създаде Корпус на мира. Чрез тази програма, която съществува и до днес, американците могат доброволно да работят навсякъде по света, където има нужда от помощ. Те могат да помагат в области като образование, земеделие, здравеопазване и строителство. Много млади мъже и жени са служили като доброволци в Корпуса на мира и са спечелили уважението на хората по целия свят.
Президентът има и силно желание САЩ да бъдат водещи в изследването на космоса и е силно решен да настигне Съветския съюз, които ги изпреварват в космическата си програма. Кенеди заявява:
Кенеди е първият президент, който иска от Конгреса да одобри повече от 22 милиарда долара за проекта "Аполо", чиято цел е американец да стъпи на Луната преди края на десетилетието.
Президентът трябва да се справи и с много сериозни проблеми в държавата, най-големият от които е расовата дискриминация. През 1954 г. Върховният съд на САЩ постановява, че сегрегацията в държавните училища вече няма да бъде разрешена. Според решението всички деца трябва да ходят заедно на училище. Това се превръща в закон на страната, но има много училища, които не се подчиняват. Продължава да съществува и расова сегрегация в автобусите, ресторантите, кината и други обществени места.
Източник: National Geographic
На 21 ноември 1963 г. президентът Кенеди лети до Тексас, заедно със съпругата си Джаки Кенеди, за да произнесе няколко политически речи. На следващия ден, 22 ноември, докато автомобилът му се движи бавно покрай ликуващите тълпи в Далас, проехтяват изстрели. Кенеди е тежко ранен и малко по-късно умира.
Смъртта на президента предизвиква огромна тъга и скръб сред всички американци. Повечето хора все още си спомнят къде точно са били и какво са правили, когато са чули новината. Стотици хиляди хора се събират във Вашингтон за погребението на президента, а милиони по света го гледат по телевизията.
Гледайте завладяващия разказ за този трагичен момент от американската история и последиците му в продукцията от три части „Джон Кенеди: Един ден в Америка“. Първите два епизода ще се излъчат премиерно на 5 ноември, неделя, от 22 часа, последвани от трети епизод на 6 ноември, понеделник, от 22 часа по National Geographic.