Процедури, които е опасно да прилагаме на бебето, без да питаме лекаря
Ръководени от принципа „По-лошо няма да стане“, „за профилактика“ или пък „педиатърът винаги препоръчва това при настинка“ може сериозно да навредим на здравето на детето си. Дори вашата майка, баба или най-добра приятелка да е правела следните неща, не бива да ги прилагате, без да се допитате до лекаря, съветва медицинският експерт и педиатър Павел Житов.
Почистване на носа и очите на кърмачето
Незнайно по каква причина „златен стандарт” в грижата за новороденото е всекидневното почистване на носа и очите му от секрети с фин тампон. Той обаче води до назален или очен дискомфорт, който е защитна реакция на тялото, защото лигавиците трябва да бъдат хидратирани.
Запомнете: носът, очите и ушите на детето не се нуждаят от допълнително всекидневно почистване.
"Превенция" на кожни проблеми
Най-често срещам тази ситуация с новородени, когато родителите за профилактика преди да сложат пелената, мажат с хидратиращи лосиони, кремове или пудра.
Важно е да запомните един основен принцип: ненамеса. Ако в момента бебето няма проблеми с кожата, не се опитвайте да направите нещо за превенция. Всички кремове и лосиони са необходими, ако има проблеми: пилинг, зачервяване и др.
Масаж
Сега много родители се страхуват да не би да не развият детето физически. И първото, което е на дневен ред, е масажът: всички родители го прилагат. Само че масаж без показания може да навреди.
По време на тази процедура се подобряват нервната проводимост и кръвообращението, но в някои ситуации това не е необходимо. Физическото развитие на детето се основава на четири стълба: мускулни влакна, нервна проводимост, костна тъкан и хрущял. Така че, масажът засяга първите две. Когато се прилага, се стимулират мускулите и нервите, те започват да растат, а костите и хрущялите не го правят.
На родителите често им се струва, че бебето трябва да се масажира, защото това ще му помогне да пропълзи или проходи по-лесно. Не мислят за това, че в неговия мозък вече има програма кога и как да направи и без нужда не бива да се ускорява естествения ход на нещата.
И, разбира се, не трябва да си купувате проходилка. В някои страни те са забранени неслучайно.
Според родителите проходилката има много предимства, например, детето няма да се изкатери наникъде от нея, тъй като е фиксирано, и в същото време изглежда, че е заето да научи нова възможност - да ходи. Но това съоръжение е вредно, защото в него теглото на детето се преразпределя неправилно, част от него пада върху структурата на проходилката, а краката и мускулните връзки се натоварват по-малко стрес, отколкото би трябвало, т.е. те се развиват неправилно.
Инхалации с пара над варени картофи
Любимата занимавка на нашите баби при кашлица или хрема може да нанесе травма на кожата и синусите на детето и да увеличи риска от отоци на слизестите мембрани. Доказано е, че за тях температурата на парата над 40 градуса е вредна.
Такива процедури са противопоказни, когато човек има висока температура, защото я повишават още повече. А ако вместо картофи във водата сипвате билки или ефирни масла, това повишава риска от развитие на алергия. Освен това, маслата запушват ресничките на лигавата, което влошава състоянието.
Основният минус на подобни инхалации обаче е невъзможността да се контролира топлинният режим.
Днес са популярни инхалаторите – пулверизатори, но дори и с тях не ди позволявайте да вземате самостоятелно решение да ги прилагате.
Само лекар може да подбере правилното лекарствено средство в зависимост от локализацията на възпалението.
Продължава на страницата на Новите родители