Сангвиничният темперамент: енергия, ентусиазъм и импулсивност
Сангвиничният темперамент, отличаващ се с общителност, авантюризъм и склонност към отегчаване, е само един аспект на човешката личност. Той представлява вродената основа, върху която градим поведението и предпочитанията си.
Според прочутия гръцки лекар Хипократ теорията за темпераментите се основава върху така наречената „наука за четирите сока“ или „хуморална патология“. Тази теория учи, че човешкото поведение и личност се определят от равновесието между четирите „телесни течности“ или „хумори“: кръв, жълта жлъчка, черна жлъчка и слуз. Хипократ вярвал, че преобладаването на един от тези сокове в тялото определя темперамента: холеричен, меланхоличен, флегматичен и сангвиничен.
В съвременната психология темпераментът се дефинира като вродените и сравнително стабилни качества и модели на поведение, влияещи върху начина, по който индивидът реагира на заобикалящата го среда. Тези белези са до голяма степен генетично обусловени и се проявяват отрано в живота. Те съставляват основата за по-нататъшното развитие на личността.
Ще се спрем на сангвиничния темперамент, който се характеризира с екстровертност и емоционална стабилност. Основни качества на сангвиника са: общителност, дружелюбност, готовност за сътрудничество, реалистичност и лидерски способности. Тези хора са отворени за всичко ново и обичат да обменят опит и мисли с другите. Ангажират се с проекти, чието ръководене не се боят да поемат. Емоционалната стабилност им позволява да гледат реалистично на настоящето. Сангвиниците избират обикновено златната среда, а в политически план са по-скоро консервативни.
Има много актьори и певци, които се отличават със сангвиничен темперамент. Сред тях са Шакира, Бионсе, Уил Смит, Лейди Гага, Джим Кери, Том Ханкс, Еди Мърфи.
Силни страни на сангвиниците:
Общителност: те са контактни и обичат да бъдат в компания. Лесно завързват нови запознанства и често са заобиколени с много приятели.
Оптимизъм: имат положителна нагласа към живота и са способни да извличат най-доброто от трудни ситуации. Ведрата им природа действа заразително върху околните.
Енергия и ентусиазъм: сангвиниците кипят от енергия. Впускат се с ентусиазъм в нови начинания и мотивират околните със страстта си.
Комуникативност: те са комуникативни и лесно изразяват мислите и чувствата си. Тази способност ги прави превъзходни оратори и медиатори.
Креативност: сангвиниците често имат богато въображение и са много креативни. Хрумват им оригинални идеи и решения и мнозина от тях блестят в творческите професии.
Слаби страни на сангвиниците:
Непостоянство: склонни са бързо да губят интерес и да скачат от един проект на друг, без да доведат никой докрай. Това непостоянство може да създаде впечатление за неблагонадеждност.
Импулсивност: импулсивната им природа ги подтиква да вземат прибързани решения. Това може да доведе до необмислени действия и погрешни стъпки.
Повърхностност: сангвиниците често се концентрират върху тук и сега и обикновено се затрудняват да поемат по-дълбоки и дългосрочни задължения или да се занимават със сериозни теми.
Разсеяност: лесно се разсейват и им е трудно да се съсредоточат върху определена задача. Тази разконцентрираност може да навреди на продуктивността им.
Прекалена емоционалност: понякога силната им способност да изразяват чувствата си е толкова всепоглъщаща, че води до колебания на настроението. Това може да се окаже проблематично в стресови ситуации.
Как се проявяват сангвиниците във взаимоотношенията
Сангвиниците са доста уязвими и реагират болезнено, ако бъдат отблъснати. Често им е трудно да се поставят на едно ниво с партньорите си, защото са склонни да заемат превъзхождаща позиция. Нерядко хората със сангвиничен темперамент имат страх от обвързване. Понеже живеят в настоящето, не обичат да правят планове за общо бъдеще. Затова най-удачният партньор на сангвиника е или човек със същия темперамент, или флегматик, който също е емоционално стабилен.
За формирането ни като личности освен генетичните фактори голяма роля играят възпитанието и социалната среда. Комбинацията от вродено предразположение и въздействие на околната среда влияе не само върху начина, по който гледаме на себе си, но и върху отношенията, които изграждаме и поддържаме. Именно тя ни превръща в уникалните индивиди, които сме, и показва, че както природата, така и преживяванията играят важна роля за оформянето на личността ни.