Великобритания разреши раждането на деца с трима родители
Британското управление по ембриология и изкуствено оплождане разреши раждането на деца от един мъж и две жени, пише Мениджър Нюз.
Първото дете с трима родители може да се появи в края на 2017 г. Управлението ще издава лицензи на клиниките и пациентите, за да извършат процедурата.
Използването на ДНК от трима души ще помогне да се избегне раждането на деца с нелечими генетични заболявания, подчертават учените.
Митохондриалните заболявания като нарушени функции на главния мозък, мускулна дистрофия, порок на сърцето, слепота и др. са предизвикани от дефект в част от клетъчната структура, която отговаря за снабдяването на клетките на майката с енергия. Едно от 4,3 хил. деца се ражда с подобни увреждания, които понякога водят до смърт.
Революционният начин за тристранно екстракорпорално оплождане е разработен от Университета в Нюкасъл. При процедурата се вземат здрави митохондрии от жена-донор, които заменят дефектните. Тъй като митохондриите имат своя ДНК, бебето ще носи ДНК на трима души, но няма да прилича на майката-донор, а на родителите си.
Технологията веднага се сдоби с противници, сред които и католическата и англиканската църкви. Те смятат генетичната промяна за неетична и небезопасна и подозират, че е началото на създаването на т.нар. „дизайнерски деца“. Според критиците процедурата може да позволи на родителите да „управляват“ външния вид на детето, като избират цвета на очите или кожата му например.