Вярно ли е, че срещу студа ни помагат само дебелите дрехи?
Зимата е тук. А заедно с нея нахлува и студът. Кога, ако не сега е моментът да разсеем заблудите, витаещи около минусовите температури? Вярно или невярно? Ето най-разпространените митове за студа.
Вярно е, че колкото по-далече от торса се намира някоя част на тялото, толкова по-бързо измръзва. А най-далече са ръцете (от китката надолу) и стъпалата! Ушите и носът също са застрашени от студа. Но тезата, че през главата се губи най-много топлина, е несъстоятелна.
Помага само едно: да се обличаме дебело
Що се отнася до облеклото, ако разчитате единствено на количеството, няма да се предпазите от студа. Защото има значение не колко пуловера един върху друг ще навлечете, а от каква материя са изработени. Тук важи правилото: колкото по-лоша е топлопроводимостта на една материя, толкова по-подходяща е за студените зимни дни.
Например въздухът е лош проводник на топлина, затова тя остава там, където й е мястото, а именно около тялото. Ето защо най-вече за студения сезон се препоръчват материи, които пропускат въздух. Такъв материал е овчата вълна, която се състои до 85 на сто от въздух. А който иска да се презастрахова срещу студа, може да облече отгоре и една пухенка.
Впрочем този начин на обличане се нарича „принцип на лука“: комбинацията от първи, втори и трети слой осигурява възможно най-добра изолация.