Защо гласът ни звучи различно на запис?
Ако сте слушали гласа си на запис и сте мислили, че звучи напълно различно, не сте единствени. Нещо повече, прави сте, пише Gizmodo. Ето защо.
Когато слушате гласа си на запис, звукът под формата на вибрации във въздуха стига до вас, като кара тъпанчето в ухото ви да трепти. Трептенията на тъпанчето се предават по-нататък към вътрешното ухо с помощта на три костички: чукче (maleus), наковалня (incus), и стреме (stapes). Те подават трептенията по-нататък към спирална структура, пълна с течност и покрита с малки власинки, наречена кохлея. Тя трансформира вибрациите в нервни сигнали, които се изпращат към мозъка.
Но защо този глас звучи толкова различно от това, което сте свикнали да чувате?
Освен по въздуха, гласът ви стига до вас и по друг начин. При трептенето си гласните струни изпращат вибрации и към черепа. Тези трептения преминават през черепа и така стигат до тъпанчето ви. Но докато преминават през костта, звуковите вълни се разширяват и честотите падат - така гласът, който чувате, е по-нисък.
Когато се чуете на запис, гласът винаги е по-висок от това, което чувате в главата си. Но за жалост, тъкмо това на записа е истинският ви глас.
Вижте явлението, обяснено по забавен начин в този клип на Грег Фут.
Източник: Gizmodo