Завист и колеги
Всички сме страдали от болестта на зеленото чудовище. За щастие, завистта не е истинско чудовище. Тя започва да се проявява в ранна възраст. Искали ли сте да имате също толкова книжки за оцветяване, колкото братовчед си? Това е завист. Тя ни преследва и в училище. Искали ли сте някога да имате също толкова високи оценки, колкото най-добрия си приятел? И това е завист.
За жалост, тя ни съпровожда и в професионалния ни живот. Как се чувствате, когато шефът ви хвали ваш колега? Щастливи? Ами ако този ваш колега получава много отговорности за проект, върху който вие също работите? Облекчени? Ами ако някой се представи по-добре от вас и получи повишение? Гордост? Едва ли.
Напълно естествено е да завиждате на колегите си за техния успех. В крайна сметка всички искаме именно това – успех. Но когато започнем да ненавиждаме околните, тогава истински храним зеленото чудовище. Със засилването на тази негативна емоция, склонността ни към качествено общуване и сътрудничество намалява, тъй като се фокусираме върху това, да надминем околните, вместо да се държим както е редно, приятелски. По този начин на работното място се създава една изкуствено конкурентна среда, която процъфтява в следствие на ненужен стрес.
Именно затова е жизненоважно да преборим завистта в службата. За щастие, това е лесно. Ето как:
Поздравявайте членовете на екипа, на които завиждате
Завистта невинаги се заражда в офиса, но победата над нея – особено когато тя се проявява на работното място – изисква да преглътнем егото си. Професор Раж Рагунатан от University of Texas смята, че трябва да признаете завистта си, за да я надвиете.
Как става това? Вместо да я криете, признайте, че я изпитвате. Не, не пред всички, а само пред човека, към когото храните завист. Не е лесно, но ето как да подходите: приближете се към него и му кажете, че сте впечатлени от неговата работа. Все пак той е сполучил там, където вие сте се провалили. След това, ако имате достатъчно кураж, кажете, че не можете да не изпитвате известна завист заради последното му постижение. Това е всичко. Признали сте завистта си и сигурно се чувствате поне малко щастливи за човека, когото сте поздравили. Просто е, нали? Само се уверете, че сте поднесли признанието си по дружелюбен начин. Не избухвайте в плач и не почервенявайте от яд, защото колегата ви ще се чувства зле за успеха си, а и има опасност между двама ви да започнат да прехвърчат искри.
Приятелската откровеност носи и дългосрочни изгоди. Не е тайна, че членовете на всеки екип помнят и се възнаграждават за искреността си. Според съвместно проучване на Northwestern University и University of Singapore, хората помнят и се отплащат за искреността повече, отколкото таят злоба и наказват измамата. Този резултат вероятно ви изглежда изненадващ, тъй като много работни места бързо се справят с измамниците и подлеците и насърчават примерното поведение.
Но колегите ви няма лесно да забравят честността ви. Това се отнася с пълна сила за екипите, които рядко общуват открито, поради което откровените разговори са дори по-ценени. Може да звучи егоистично, но честността ви ще донесе изгоди за всички. Колегите ви ще са по-склонни да си помагат и да работят заедно, а оттам ще се повиши и качеството им на работа. Затова трябва да превърнете завистта в отворена и честна дискусия. Признайте чувствата си по приятелски начин, за да бъде изходът положителен.
Превръщайте качествените служители в ментори
Лидерите имат разнообразие от отговорности. Преди всичко, те трябва да насърчават сътрудничеството и продуктивността на членовете на екипа си, за да могат последните да постигат добри резултати. Затова водачите трябва да вземат мерки, докато завистта е още в зародиш.
Но как да смажете негативните емоции? Според учени, трябва да превръщате качествените служители, за чиито успех другите ламтят, в ментори. Въпреки че менторските роли обикновено са запазени за по-близките и опитни кадри, те са подходящи и за служителите, които постигат завидни резултати.
Прочетете целия текст в Мениджър Нюз.