Ракът на простатата е тих убиец. При повечето мъже той е лечим. В някои случаи обаче устоява на всички познати терапии и се превръща в изключително смъртоносен. Ново откритие в лабораторията Cold Spring Harbor (CSHL) на проф. Лойд Тротман сочи потенциално революционно решение. Експертите в нея установяват, че прооксидантната добавка менадион забавя развитието на рака на простатата при мишки. Добавката е прекурсор на витамин К, който обикновено се съдържа в зеленолистните зеленчуци.

Пътят към откритието започва още преди две десетилетия.

През 2001 г. проучването SELECT на Националния институт по рака има за цел да установи дали антиоксидантна добавка с витамин Е може успешно да лекува или предотвратява рак на простатата. Идеята е била проучването, включващо 35 000 мъже, да продължи до 12 години. Само след три години обаче на участниците е казано да спрат да приемат добавките. Витамин Е не само не само, че не успява да забави или предотврати рака на простатата, а и повече мъже, които го приемат, започват да се разболяват от него. Когато Тротман вижда тези резултати, той изказва предположението, че ако един антиоксидант не е успява, може би прооксидант би свършил работа. Новите му открития при мишки показват точно това.

Когато на мишки с рак на простатата се дава менадион, той нарушава процесите на оцеляване на рака. Екипът на Тротман открива, че менадионът убива клетките на рака на простатата, като изчерпва липид, наречен PI(3)P, който работи като идентификационен етикет. Без него клетките спират да рециклират входящите материали и в крайна сметка експлодират.

„Той е като транспортен център – досущ като летище „Джон Ф. Кенеди“. Ако всичко, което влиза, веднага се деидентифицира, никой няма да знае къде трябва да отидат следващите самолети. Нови неща продължават да идват и центърът започва да се разраства. Това в крайна сметка води до спукване на клетката“, обяснява Тротман.

Това води до значително забавяне на прогресията на рака при мишките. Сега Тротман се надява експериментът да бъде пренесен в пилотни проучвания при пациенти с рак на простатата:

„Нашата целева група ще бъдат мъже, на които е направена биопсия и е диагностицирана ранна форма на заболяването. Интересуваме се дали ако започнат да приемат добавката, ще успеем да забавим развитието на болестта.“

Удивително е, че изследванията на Тротман показват, че менадионът може да се окаже ефективен и срещу миотубуларната миопатия - рядко заболяване, което възпрепятства растежа на мускулите при момчетата в детска възраст. Тези, които са диагностицирани, рядко живеят след ранна детска възраст. Лабораторията на Тротман е установила, че изчерпването на PI(3)P с менадион може да удвои продължителността на живота на мишки с това състояние.

Ако резултатите се потвърдят и при хората, това би означавало, че мъжете с рак на простатата ще могат да се радват на по-добро качество на живот и повече време със семействата си. Това може да означава и повече ценно време за децата, родени с нелечимо заболяване.

Изследването е публикувано в Science.

Източник: EurekAlert