Новият коронавирус SARS-CoV-2 притежава ензим, който може да противодейства на вродения защитен механизъм на клетката срещу вируси, което обяснява защо той е по-заразен от предишните вируси, причиняващи SARS и MERS. Откритието на университета в Кобе може да посочи пътя към разработването на по-ефективни лекарства срещу SARS-CoV-2 (и евентуално други подобни бъдещи заболявания).

Когато вирусът атакува, имунният отговор на организма има два основни слоя на защита: вродена и адаптивна имунна система. Докато адаптивната имунна система става по-силна срещу конкретен патоген, когато организмът е изложен на въздействието му многократно, и която е в основата на ваксинациите, вродената е съвкупност от молекулярни механизми, които работят срещу широк кръг патогени на базово ниво. Вирусологът Шоджи Икуо от университета в Кобе казва: „Новият коронавирус обаче е толкова заразен, че се запитахме какви хитроумни механизми използва, за да заобиколи вродената имунна система толкова ефективно.“

Преди това екипът на Шоджи е работил върху имунния отговор към вирусите на хепатита и е изследвал ролята на молекулярен маркер, наречен „ISG15“, който вродената имунна система прикрепя към градивните елементи на вируса. След като научава, че новият коронавирус има ензим, който е особено ефективен при премахването на този таг, той решава да използва опита на екипа си, за да изясни ефекта на тага „ISG15“ върху коронавируса и механизма на противодействие на вируса.

В статия, публикувана в Journal of Virology, екипът, ръководен от университета в Кобе, е първият, който съобщава, че тагът ISG15 се прикрепя към определено място на нуклеокапсидния протеин на вируса - скелето, което пакетира генетичния материал на патогена. За да може вирусът да се сглоби, множество копия на нуклеокапсидния протеин трябва да се прикрепят едно към друго, но тагът ISG15 предотвратява това, което е механизмът зад антивирусното действие на тага. „Новият коронавирус обаче има и ензим, който може да премахне таговете от нуклеокапсида, възстановявайки способността му да сглобява нови вируси, като по този начин преодолява вродения имунен отговор“, обяснява Шоджи.

Новият коронавирус има много общи черти със SARS и MERS, които принадлежат към едно и също семейство вируси. Последните също имат ензим, който може да премахва тага ISG15. Екипът на Шоджи обаче установява, че техните версии са по-малко ефективни в това отношение от тази в новия коронавирус. И всъщност наскоро беше съобщено, че ензимите на предишните вируси имат различна основна цел. „Тези резултати предполагат, че новият коронавирус просто е по-добър в заобикалянето на този аспект от защитния механизъм на вродената имунна система, което обяснява защо е толкова заразен“, казва Шоджи.

Но разбирането на причините за тази ефективност на новия коронавирус също така показва пътя към разработването на по-ефективни лечения. Изследователят от университета Кобе обяснява: „Може би ще успеем да разработим нови антивирусни лекарства, ако успеем да потиснем функцията на вирусния ензим, който премахва маркера ISG15. Бъдещите терапевтични стратегии могат да включват и антивирусни агенти, които са насочени директно към нуклеокапсидния протеин, или комбинация от тези два подхода.“

Източник: EurekAlert