Ново проучване показва, че възстановяването на баланса на конкретен протеин в кръвта може да се превърне в потенциален метод за лечение на системния лупус еритематозус, известен просто като лупус – едно принципно нелечимо автоимунно заболяване.

Протеинът CXCL5 помага за регулирането на имунната система чрез неутрофилите - вид бели кръвни клетки. При пациентите с лупус имунната система, която обикновено ги предпазва от инфекции, парадоксално атакува здравите им тъкани и органи, като ги възпалява.

Изследователи от Сингапурската обща болница (SGH) откриват, че нивата на CXCL5 в кръвта на пациенти с лупус са значително по-ниски от тези на здрави хора, което предполага, че протеинът може да е отговорен за активността на лупуса. Подобни резултати са открити и при мишки с лупус.

Освен това екипът установява, че ежеседмичното инжектиране на CXCL5 при мишки с тежък лупус възстановяват баланса на CXCL5 и подобряват преживяемостта от 25 % до над 70 % на 10 седмици. Наблюдава се подобряване на бъбречната функция и намаляване на активността на лупуса в сравнение с мишките, третирани с физиологичен разтвор. Когато CXCL5 е даван заедно с циклофосфамид (конвенционално мощно имуносупресивно лечение на лупус), CXCL5 изглежда предотвратява токсичните странични ефекти на циклофосфамида, което позволява на мишките да оцелеят до две години.

Резултатите от проучването са публикувани в Arthritis & Rheumatology и са изтъкнати като важно проучване в Nature Reviews Rheumatology през ноември 2022 г. Патент, покриващ тези резултати, е подаден от SingHealth, клъстер за обществено здравеопазване, част от който е SGH, и вече е издаден в САЩ и Сингапур.

"Развълнувани сме от възможността за нова възможност за лечение на лупус, тъй като 30 до 60 процента от пациентите не реагират на конвенционалните лекарства въпреки агресивните режими. През последните 65 години само три лекарства за лупус са били одобрени от Администрацията по храните и лекарствата на САЩ, но те имат скромна ефективност. Ето защо съществува реална и спешна нужда от по-добри терапии, особено за по-тежкия спектър на лупус, който наблюдаваме в Азия", казва старшият автор доцент Андреа Лоу, ръководител и старши консултант в Катедрата по ревматология и имунология в SGH.

"Нашето проучване показа, че CXCL5 е безопасен. Не беше установена токсичност за черния дроб или бъбреците, както и ефекти, предизвикващи рак. Основните компоненти на имунната система също не бяха компрометирани. Надяваме се да продължим с нашите открития, за да подобрим грижите за пациентите с лупус", казва главният изследовател д-р Фан Сюбо, старши научен сътрудник в отдел "Клинични транслационни изследвания", SGH.

Лупусът може да бъде потенциално животозастрашаващ, тъй като засяга основни органи като бъбреците, сърцето, белите дробове и мозъка. Съобщава се, че разпространението на лупуса е около 100 на 100 000 души по света. Състоянието е по-тежко при азиатците, като засяга повече жени, отколкото мъже, обикновено на възраст между 15 и 45 години.

"Радостно е да се види, че това изследване, започнало преди повече от 8 години, е довело до откритие, което има потенциала да предложи на пациентите с лупус нови възможности за лечение в бъдеще", казва професор Уилям Хванг, старши консултант в Клиниката по хематология на SGH, който е един от ръководителите на ранните фази на изследването.

Професор Хванг е и главен изпълнителен директор на Националния онкологичен център в Сингапур.

Източник: Medical Xpress