Пациенти с напреднал бъбречен рак, получили експериментална ваксина след отстраняване на туморите, остават здрави години по-късно, сочи проучване, публикувано в Nature и цитирано от Reuters.

Пробив в лечението на бъбречния рак

"Това са пациенти с изключително висок риск от рецидив", обяснява д-р Тони Чуейри от Института за ракови заболявания „Дана-Фарбър“ в Бостън, ръководител на изследването. "След почти четири години наблюдение нито един от деветимата ваксинирани пациенти не е получил рецидив на ракa", допълва той.

При стандартното лечение на светлоклетъчен бъбречноклетъчен карцином в III или IV стадий пациентите обикновено се подлагат на операция, последвана от имунотерапия. Въпреки това при повечето от тях ракът се завръща в рамките на три години, а ефективни терапевтични решения на този етап липсват.

Как работи новата ваксина?

Иновативната ваксина е персонализирана – тя обучава имунната система да разпознава и унищожава всички останали ракови клетки след хирургичното отстраняване на тумора.

Учени анализират проби от туморите и идентифицират неоантигени – мутирали протеинови фрагменти, присъстващи само в раковите клетки. След това подбират най-подходящите неоантигени за ваксината, като се фокусират върху тези, които могат да предизвикат най-силна имунна реакция.

"Избираме цели, които са уникални за рака и липсват в здравите тъкани, така че имунната система да атакува тумора с максимална прецизност", обяснява д-р Дейвид Браун от Йейлското училище по медицина.

Следващи стъпки

Експерименталната ваксина вече се тества в по-мащабно клинично проучване с 272 пациенти. Ако резултатите потвърдят ефективността ѝ, това може да промени изцяло подхода към лечението на бъбречния рак и да намали значително риска от рецидив.