Нова терапия може да елиминира отрицателните последици от сепсиса в мозъка
Според ново проучване, в което е изследван ефектът от сепсиса върху овце, "мегадоза" сол, произведена от витамин С, може да се пребори с уврежданията, които сепсисът предизвика в мозъка.
Сепсисът, причинен от прекомерна реакция на организма на инфекция, може да увреди жизненоважни органи, да доведе до когнитивни нарушения и инвалидност, а в най-лошия случай - да се окаже фатален.
При най-лошия сценарий – т.нар. септичен шок - нивата на витамин С в плазмата са силно намалени. Затова изследователи от университета в Мелбърн, Австралия, решават да изпробват върху животни значителни дози от солта на витамина - натриев аскорбат. Промените, наблюдавани при експериментите, са огромни.
"Никога не съм виждал такава драматична реакция на лечението, каквато се получи, след като приложихме интравенозно мегадоза натриев аскорбат на нашия клинично значим голям животински модел на сепсис", казва сърдечносъдовият физиолог Клайв Мей.
Сепсисът нанася значителни поражения във фронталната кора на мозъка, където се контролират движенията на тялото, речта и емоционалното изразяване. При драстично намаляване на нивата на кислород и притока на кръв в тази област на нервната система местната температура се повишава, което може да доведе до продължителни когнитивни проблеми, които са трудни за лечение, делириум и дори кома.
Анализът на екипа потвърждава подозренията им, че натриевият аскорбат може да обърне всички тези тенденции. Въпреки че биологичните механизми все още не са ясни, плазмените нива на витамин С се увеличават и ползата от лечението е видима.
Преди да бъде приложена мегадозата, животните с индуциран сепсис са били летаргични и нито са се хранили, нито са пили вода, обяснява Мей. Това обаче бързо се променя.
"В рамките на един час след получаването на интравенозния препарат те бяха по-бодри, а след четири часа напълно възстановиха нормалното си поведенческо състояние", казва Мей.
"Те се изправиха, реагираха на външни дразнители и започнаха да се хранят и пият. Всички тези промени предполагат благоприятен ефект на лечението върху мозъка."
Следващият етап е да се провери дали същият драматичен ефект се проявява и при хората, както и да се разбере колко натриев аскорбат може да бъде безопасна доза - такава, която може да донесе всички тези ползи, без да създава нови проблеми.
Витамин С вече е тестван като средство за лечение на сепсис в клинични проучвания, но резултатите от тях са смесени. Това ново изследване може да ни доближи до намирането на нещо, което да действа за всички.
Изследователите са завършили малък, ранен етап на клинично изпитване на натриев аскорбат като средство за лечение на сепсис, като в момента се провеждат допълнителни етапи.
"По-рано показахме, че натриевият аскорбат има благоприятен ефект върху бъбреците и сърдечносъдовата система при пациенти със сепсис", казва неврологът Югеш Ланкадева.
"Това последно проучване показва, че той е полезен и за мозъка."
Изследването е публикувано в British Journal of Anaesthesia.
Източник: Science Alert