Вече има нов кандидат за лекарство за спиноцеребеларната атаксия
Екип, ръководен от специално назначените доценти Томохико Ишихара и професор Осаму Онодера от университета в Ниигата, заедно с професор Йошитака Нагай от университета Киндай, провежда рандомизирано, двойно-сляпо проучване на ефикасността и безопасността на L-аргинина при лечение на спиноцеребеларна атаксия тип 6 (SCA6).
Контекст на проучването
Спиноцеребеларната атаксия (SCA) е невродегенеративно заболяване, засягащо малкия мозък - част от мозъка, отговорна за координацията на движенията. Симптомите включват затруднения с равновесието, координацията и говора (симптоми на атаксия). В Япония приблизително 30 000 души са засегнати от SCA, като една трета от случаите са наследствени. Много от наследствените SCA се класифицират като полиглутаминови заболявания - група заболявания, причинени от протеини с необичайно дълги полиглутаминови (polyQ) трактове. Тези протеини се натрупват в нервните клетки, образувайки агрегати, за които се смята, че допринасят за клетъчната дисфункция и прогресията на заболяването. Изследванията на професор Осаму Онодера от университета в Ниигата и професор Йошитака Нагай от университета Киндаи идентифицират аминокиселината L-аргинин като обещаващо съединение, което потиска агрегацията на полиQ протеини. При животински модели на полиглутаминова болест L-аргининът е показал терапевтичен потенциал (Minakawa EN et al., Brain 2020). Тъй като L-аргининът вече е одобрено лекарство, екипът решава да проучи безопасността и ефикасността му като потенциално лечение на полиглутаминови заболявания при хора чрез клинично изпитване.
Преглед на проучването
Това проучване (AJA030-002, jRCT2031200135) е замислено като многоцентрово, плацебо-контролирано, двойно-сляпо, рандомизирано проучване (фаза 2) за оценка на ефикасността и безопасността на L-аргинина при SCA6, подтип на SCA с относително висока честота и еднакво представяне на симптомите в Япония. Проведено от септември 2020 г. до септември 2022 г., изпитването включва пет институции в Япония: Университетът в Ниигата, Националният център по неврология и психиатрия, Научният институт в Токио, Университетът в Осака и Университетът Киндай. Четиридесет пациенти със SCA6 са набрани и разпределени на случаен принцип да получават или L-аргинин, или плацебо. В продължение на 48 седмици 20 пациенти са получавали L-аргинин, а другите 20 - плацебо. Това изпитване от фаза 2 е било проучвателно, като основната му цел е била да се наблюдават безопасността и предварителната ефикасност в сравнително малка извадка. Изпитването оценява ефикасността на лечението с помощта на Скалата за оценка и оценка на атаксията (SARA) - стандартизиран инструмент за оценка на тежестта на атаксията, особено при церебеларните заболявания. Базовата и 48-седмичната контролна оценка по SARA са сравнени, за да се измерят промените в симптомите на атаксия.
Резултати от проучването
След 48 седмици при групата с L-аргинин се наблюдава подобрение от 0,96 ± 0,55 точки в средните резултати по SARA, което показва леко намаляване на симптомите на атаксия. За разлика от тях, при групата на плацебо се наблюдава средно влошаване от 0,56 ± 0,55 точки в показателите SARA. Това означава приблизително 1,5 пункта ефект от лечението за една година.
Въпреки това наблюдаваната разлика между двете групи не достига статистическа значимост (р=0,0582), което предполага, че макар и да е налице положителна тенденция, са необходими допълнителни изследвания за потвърждаване на ефикасността. По отношение на безопасността са докладвани две сериозни нежелани събития, потенциално свързани с проучваното лекарство. Те включват един случай на пневмония, довела до летален изход, и един на чернодробно увреждане, което е отшумяло.
Бъдещи насоки
Проучването предполага, че L-аргининът може да предложи определени терапевтични ползи за пациентите със SCA6, както показва наблюдаваната тенденция за подобряване на резултатите по SARA. Въпреки това, поради липсата на статистическа значимост, за окончателното установяване на ефикасността са необходими по-големи и по-стабилни изпитвания във фаза 3. Те биха предоставили по-надеждни доказателства за употребата на L-аргинин като средство за лечение на спиноцеребеларната атаксия и могат да изяснят дългосрочния му профил на безопасност при тази популация. Ако L-аргининът се окаже ефективен при по-голяма група пациенти, той може да се превърне във важна терапевтична възможност, която да отговори на неудовлетворената нужда от лечение на това прогресивно невродегенеративно заболяване.
Проучването е публикувано в EClinicalMedicine.
Източник: EurekAlert