5 медала спечели българският отбор по физика на Международната олимпиада
През изминалата седмица, от 17 до 24 юли 2021 г., дистанционно се проведе и 51-ата Международна олимпиада по физика (МОФ/ IPhO). Само няколко седмици след като отборът ни спечели 5 медала от Европейската олимпиада по физика, петимата ни национали запретнаха ръкави и за международната сцена.
Най-голямото и престижно състезание по физика за ученици се проведе онлайн, с виртуален домакин Вилнюс, Литва, след като през 2020 IPhO беше отменена изцяло.
Състезателните дни бяха 09 и 11 юли, след които българските национали очевидно имат повод за гордост, защото на награждаването тази вечер и петимата ни физици ще се окичат с медали. Българските физици се представиха достойно за пореден път, спечелвайки 5 медала - 2 сребърни и 3 бронзови отличия!
- Александър Проданов, 11 клас, ППМГ Казанлък - сребърен медал
- Васил Николов, 12 клас, ПЧМГ София - сребърен медал
- Явор Йорданов, 11 клас, НПМГ - бронзов медал
- Александър Илиев, 12 клас, СМГ- бронзов медал
- Виктор Василев, 12 клас, СМГ - бронзов медал
Техни ръководители на престижната Международна олимпиада са проф. дфн. Мирослав Абрашев, Иглика Асенова и гл. ас. Нено Тодоров - всички от Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, домакин на онлайн провеждането.
В МОФ участваха отбори от 76 държави, като общият брой участници бе 368. Олимпиадата се проведе в два кръга, като на първия кръг учениците се състезаваха върху две експериментални задачи, а на втория кръг – върху три теоретични. С медали се награждават участниците в зависимост от получените от тях точки и мястото им в общата класация на всички участници: златен медал – първите 8%, сребърен медал – първите 25%, бронзов медал – първите 50%.
От 1967 г., до 2021 г. (включително) - отборите по физика на България са спечелили общо 132 медала: 14 златни, 44 сребърни, 74 бронзови, както и 61 почетни грамоти. През 1967 г. България, Полша, Чехословакия, Унгария и Румъния, учредяват Международната олимпиада по физика, и участват във всички издания на олимпиадата оттогава насам.
Източник: Сдружение на олимпийските отбори по природни науки - СООПН