Европейски учени постигнаха пробив в опитите да използват ядрения синтез за практически цели
Учени успяха да произведат рекордно количество енергия при ядрен синтез, което може да доведе до неограничен източник на нисковъглеродна енергия. Невероятното постижение е реализирано при експеримент от миналата година в Центъра за синтез на енергия на Кълъм в Оксфордшир, Великобритания, и по-специално - в лабораторията Joint European Torus (JET).
Специалистите успяват чрез ядрен синтез - енергийния процес, който захранва звездите в космоса, да генерират 59 мегаджаула енергия за малко над 5 секунди или това е 11 мегавата.
Според проф. Тони Доне от катедрата по Диагностика на синтеза на плазма в Айндховенския университет това е повече от два пъти спрямо рекорда от 1997-а, поставен също от JET. "Преодолявахме пречка след пречка, за да създадем термоядрена плазма, която освобождава 59 мегаджаула енергия за 5-секунден импулс. " Доне е и програмен мениджър на EUROfusion - европейския консорциум от изследователски организации за ядрен синтез.
Record-breaking 59 megajoules of sustained fusion energy at world-leading UKAEA’s Joint European Torus (JET) facility. Video shows the record pulse in action. Full story https://t.co/iShCGwlV9Y #FusionIsComing #FusionEnergy #STEM #fusion @FusionInCloseUp @iterorg @beisgovuk pic.twitter.com/ancKMaY1V2
— UK Atomic Energy Authority (@UKAEAofficial) February 9, 2022
Резултатите са най-ясната демонстрация до момента за потенциала на термоядрената енергия да доставя безопасна и устойчива нисковъглеродна енергия", казват учените.
За целта на своите експерименти лабораторията използва машина с формата на поничка, наречена токамак. JET е най-големият и най-мощен работещ токамак в света. В него се поставят малки количества гориво, състоящо се от деутерий или наричан още тежък водород и тритий - и двата елемента са изотопи на водорода. Тези вещества се нагряват до температури 10 пъти по-високи от тези в центъра на слънцето, за да се създаде плазма. С помощта на свръхпроводникови електромагнити машината се върти, стопява и освобождава огромна енергия като топлина.
С ядрен синтез може да се освобождава близо четири милиона пъти повече енергия от изгарянето на въглища, нефт или газ и практически не създава отпадъци.
В момента в южна Франция се строи по-осъвременена версия на JET, наречена ITER. Данните от експеримента в Оксфорд ще се окажат ключови за нейното функциониране, както и за работата на над 300 учени във Франция, а мегапроектът се разработва в сътрудничество между Европейския съюз, Китай, Индия, Япония, Южна Корея, Русия и Съединените щати. Очаква се ITER да заработи най-рано през 2025 г.