Създадоха материя, която отблъсква петната
Учени разработиха свръхтънка покривна тъкан, която може да отблъсне почти всичко, което излеете върху нея - кафе, алкохол, олио и дори бензин, пише Daily Mail.
Уникалната материя се състои от 95% въздух и служи като преграда за различни вещества - от алкохол до киселина.
Тя е толкова лека, че може да се използва за направата на "дишащи" униформи, които да предпазват войниците на бойното поле.
ОЩЕ ОТ #петна
Наноматерията кара течностите да отскачат от повърхността, обясняват инженерите от Мичиганския университет, които са я разработили.
От изпробваните 100 вида течности единствено две са успели да проникнат в тъканта - химически вещества, използвани в хладилниците и климатичните системи, известни като хлоро-флуор-въглерод (СFC).
В лабораторната демонстрация материалът отбъсква кафе, соев сос, растително масло, както и токсичните солна и сярна киселина, които могат да причинят изгаряния.
За да ненесат тънкия покривен слой върху дадена тъкан, учените използват електрически заряд, създавайки миниатюрни твърди частици от течния разтвор. Той е смес от материала полидиметилсилоксан (ПДМС) и водоустойчиви нанокубчета, разработени от военновъздушните сили, съдържащи въглерод, флуор, силикон и кислород.
Но освен химичния състав е важна и текстурата, която обгръща порите в структурата на всяка една повърхност и създава фина мрежа от "въздушни джобове" - пласт, който е между 95% и 99% въздух.
Така течността, излята отгоре, почти не се докосва до твърдата повърхност и силите на взаимодействие между молекулите на двете вещества са сведени до минимум. Капката запазва сферична форма и буквално отскача от покривния слой.