Учени създават изкуствена кожа с живи клетки за тестване на козметика без опити върху животни
Учени разработват иновативна изкуствена кожа, съдържаща живи клетки, предназначена за безопасно тестване на наночастици в козметични продукти, съобщава електронното издание EurekAlert. Тази технология предлага ефективна алтернатива на изпитванията върху животни, които са ограничени в Европейския съюз.
Съгласно европейската директива, използването на животни за тестване на козметични продукти и техните съставки е строго забранено на територията на ЕС. Това налага разработването на алтернативни методи за анализ на въздействието на наночастици – често срещани в продукти като слънцезащитни кремове и декоративна козметика.
Изследователски екип от Техническия университет в Грац, Австрия, и Технологичния институт Велуру в Индия създава триизмерна (3D) имитация на човешка кожа, която максимално наподобява естествената ѝ трислойна структура и биомеханика. Моделът е отпечатан чрез 3D принтер и включва живи кожни клетки, внедрени в специално разработени хидрогелове.
ОЩЕ ОТ #клетки
„Хидрогеловете, които използваме за създаването на 3D кожата, трябва да отговарят на множество биологични и механични изисквания“, обяснява д-р Карин Стана Клайншек от Института по химия и технология на биологичните системи към университета в Грац. „Те трябва не само да са съвместими с живите клетки, но и да осигуряват среда, в която клетките могат да растат и да се размножават.“
Формулите за хидрогеловете, разработени от екипа, се отличават с високо съдържание на вода, което създава благоприятна среда за клетъчно развитие. Първоначалните тестове са изключително успешни и показват, че 3D кожата е приложима за бъдещи изследвания.
„Следващата стъпка е използването на нашите 3D модели за директно тестване на наночастици от козметични продукти“, допълва д-р Клайншек. „С колегите от Индия работим усилено за допълнително усъвършенстване на технологията и за доказване на нейната ефективност като устойчив заместител на тестванията върху животни.“
Резултатите от научната работа са публикувани в престижното издание STAR Protocols.