10 златни правила за отглеждане на дете
Педагогът Антон Макаренко открива, че учителите често пренебрегват любовта и дори я смятат за нещо изкуствено и излишно, когато става въпрос за приложението ѝ в образователния подход. Самият той е сигурен, че възпитанието и отглеждането на едно щастливо дете без любов е невъзможно.
Ето една селекция от някои от най-важните идеи на този велик педагог, психолог и писател.
1. Не допускайте, че възпитавате детето, само когато говорите с него, учите го на нещо или му казвате да направи нещо. Отглеждайте детето във всеки миг от живота си, дори когато не сте у дома.
Начинът, по който се обличате и говорите за други хора, поведението ви, когато сте щастливи или разстроени, начинът, по който се отнасяте към вашите приятели и врагове, начинът, по който се смеете или по който четете вестник... Всичко това има голяма значение за детето. То чувства и най-малките промени в настроението ви. Ако сте груби или обичате да се хвалите, ако пиете твърде много, или, още по-лошо, ако обиждате собствената си майка, въобще не трябва и да мислите за възпитание. Вие вече възпитавате детето и то по много лош начин.
2. Възпитанието се нуждае от ясен, истински, но сериозен тон
В тези три качества се съдържат истината на живота. Сериозността не означава непременно, че сте разстроени. Бъдете истински, нека настроението ви отразява реалността на това, което се случва в семейството.
3. Всеки родител трябва да разбере какво точно иска да види в детето си
Бъдете наясно със собствените си желания като родител. Помислете за това старателно и ще видите къде грешите. Не позволявайте това да ви обезкуражи, има много правилни пътища, по които може да поемете.
4. Трябва да познавате добре детето си. Къде е то? Какво прави и с кого?
Разбира се, трябва да дадете на детето си толкова свобода, колкото е възможно. То трябва да бъде изложено на различни гледни точки, не само вашата. Трябва да помогнете на детето да разпознава добрите и лошите хора и ситуации и да се бори с тях, учейки се. Този естествен процес просто не може да се случи “на закрито”.
5. Ключът на възпитанието е добрата организация
Образованието не прощава малките грешки. Добрата организация помага да държим под око всеки малък детайл. Малки неща се случват постоянно, всеки ден, всеки час; малките детайли съставляват живота. Възпитанието изисква по-скоро да ползвате времето си разумно, отколкото просто да разполагате с него.