10 успешни книги, за които авторите им съжаляват, че са ги написали
Мечтата на всеки писател е да напише книга, която да се превърне в бестселър. Или дори да напише бестселър, по който да бъде заснет блокбъстър.
И разбира се, всеки би бил щастлив, творбата му да повлияе върху живота на милиони. Една книга наистина може да подтикне човек да промени съдбата си или да извърши добри дела.
Но понякога в живота нещата не се получават точно както сме очаквали или се получават твърде буквално.
Редакторите на E-executive ни показват една малко по-различна гледна точка - автори на прочути произведения, които съжаляват, че са ги създали.
Ани Пру - автор на разказа "Планината Броукбек"
През 1997 г. Ани Прулкс публикува разказът "Планината Броукбек". През 2005 г. по него е заснет филм, който печели три Оскара и четири награди Златен глобус. Филмът, чийто сюжет е построен върху любовната история между двама мъже, провокира вълнения, спорове и дебати. След излизането на филма Прулкс буквално е залята от писма, най-вече по повод финала на историята. За нея това е толкова болезнено, че признава: "Иска ми се никога да не бях писала тази история, която стана за мен причина за толкова проблеми след като филмът излезе... Преди филма всичко беше наред. "
Алън Мур - автор на популярни комикси
Алън Мур е автор на няколко комикса, превърнали се в хитове, като "Пазители", "В като вендета", "От ада" и др. Той е работил в DC Comics, когато публикува някои от най-известните си творби. Мур се разделя с компанията в края на 1980 г. поради няколко причини, едната от които е, че не се съгласява да постави на комиксите си възрастово ограничение. След напускането му DC Comics продължава да публикуват негови произведения. Нещо повече, започват да правят филми по тях. Авторът обаче отказва да участва в написването на сценарии по произведенията си, отказва какъвто и да е хонорар от филмите и забранява името му да се споменава в тях.
"Моята лична борба" от Карл Уве Кнаусгор
Норвежки писател Карл Уве Кнаусгор е автор на завладяващ автобиографичен роман в шест части, под името на "Моята лична борба". През 2012 г. книгата е преведена и публикувана на английски език, след което критиците я обявяват за истински литературен шедьовър. Кнаусгор пише за реални хора в живота си и използва истинските им имена, поради което след излизането на романите, срещу него се обръщат и приятели, и семейство. Днес писателят не обича да говори за книгата си, защото това го кара да се чувства депресиран и му напомня, че е наранил близките си.
"Алиса в страната на чудесата" от Луис Карол
"Алиса в страната на чудесата" се превърна в културен феномен. Въпреки че тази история е публикувана през 1865 г., нейната популярност не намалява и до днес. Трудно е да се повярва, че човекът, който е създал вълшебния свят на чудесата, е възможно да питае омраза към творението си. Но в неотдавна публикувано писмо от Чарлз Доджсън - истинското име на автора, познат ни под псевдонима Луис Карол - до негова приятелка, писано през 1891 г., той споделя своето огорчение от написването на книга, тъй като мрази и презира славата.
"Anarchist Cookbook" от Уилям Пауъл
"Anarchist Cookbook" е написана през 1969 г. от Уилям Пауъл. С книгата си авторът иска да изрази своя протест срещу войната във Виетнам, но всъщност тя се превръща в ръководство за убиване и тероризъм. Много масови убийци и терористи твърдят, че са се вдъхновили от тази книга, поради което Уилям Пауъл е изискал разпространението на книгата да бъде спряно. Нещо, с което издателят, закупил правата за "Anarchist Cookbook" през 2002 г., отказва да се съгласи.