Около милион хора по света отнемат живота си всяка година. И същевременно в обществото масово са разпространени погрешни схващания за причините. Изследване, проведено наскоро, оборва тези разпространени схващанияи и установява, че основните причини за самоубийство са две: безнадеждност и емоционална болка.

Причини като финансови проблеми, „вик за помощ“ или отчаян изход от някаква житейска ситуация са популярни, но реално много рядко срещани причини човек да посегне на живота си.

Вместо това основната причина за опиталите да се самоубият е, че емоционалната болка, която са изпитвали, била напълно непоносима и без изгледи някога да намалее.

„За някои може да е изненадващо, но фокусът зад мотивите е нов подход в полето на изследването и превенцията на самоубийството – и ние спешно се нуждаем от него“, казва проф. Дейвид Клонски, един от авторите на изследването.

„Досега фокусът беше основно върху типа хора, които правят опит за самоубийство – демографски, генетични и други характеристики – без да се изследва мотивацията. Нашият труд е първият, който прави това по широкообхватен и систематичен начин“.

Заключенията са резултат от проучване на 120 души, които са направили опит за самоубийство през последните три години.

Безнадеждността и емоционалната болка изпъкват като най-често срещаните причини. Въпреки това има широк спектър от други мотивации. След основните две, споменати от две трети от респондентите, желанието за бягство и нежеланието да бъдеш в тежест за околните също са често споменавани.

Липсата на чувство за принадлежност и липсата на страх също присъстват в списъка с причините.

Изследването ще помогне на учените да разработят надеждна мярка за причините, поради които хората посягат на живота си.

„Да знаеш защо човек прави опит за самоубийство е от решаващо значение – това ни показва как най-добре можем да помогнем на този човек да се възстанови – казва Клонски. Различните мотивации изискват различен тип лечение и интервенции.“

Източник: PsyBlog