Защо е толкова трудно да спазваме диети?
Primary tabs
Както знае всеки, който е опитвал, да планираш диета и да я спазваш, са две коренно различни неща. Психологическо проучване разкрива на какво точно се дължи това. Причината е, че повечето хора смятат, че съзнателните им мисли и намерения са основния фактор, който променя поведението им, докато всъщност далеч не е така. Това, което ръководи поведението, поне що се отнася до храненето, са емоциите.
„В основата на прекъсването е разделението между мисъл и емоции – обяснява д-р Марк Кивиниеми от Университета на Бъфало, САЩ. – Планирането е важно, но чувствата имат значение и ако се съсредоточим върху чувствата и разберем тяхната роля, ще имаме голяма полза.“
Диетите, които изискват от нас да ядем храни, които не обичаме, или да се лишаваме твърде много, са обречени на неуспех.
„На първо място, лишението ни прави нещастни. Ако не го свързвате с отрицателни чувства в началото, това рано или късно ще се случи след няколко дни. Другото важно нещо е разликата между нещата, които изискват усилие и нещата, които са автоматични. Планирането е усилие, което изисква умствена енергия, а чувствата са нещо автоматично. Лишението, или всяко нещо, което изисква висока степен на самоконтрол е когнитивен процес. Ако се поставите в положение, в което да изразходвате енергия всеки път, когато избирате какво да ядете, тази енергия скоро ще се изчерпи.“
Според Кивиниеми всяка успешна диета трябва да се съсредоточи върху един радикален подход – да изпитваме удоволствие от това, което ядем. „Не е въпросът да ядете здравословни храни – въпросът е да ядете здравословните храни, които обичате най-много. Помислете сериозно за това как ще приложите плановете, които правите за промяна в поведението. Това включва не само елементът на чувствата, но и план как да преодолеете отрицателните реакции, които могат да се проявят по време на диетата.“
Източник: PsyBlog