Мислите си, че сме достигнали върха в своето развитие? Грешите
Еволюцията, точно както лошите навици, е нещо, което все ни се струва, че се случва само на другите. И наистина, в учебниците по антропология и биология историята на човешкия генетичен прогрес обикновено завършва с възцаряването на Homo sapiens sapiens на неговия заслужен трон. За промени в генома на други животински и растителни видове обаче четем всеки ден.
Илюзията, че сме достигнали върха в своето развитие, все пак си остава точно това – илюзия. Според древните закони с промените в околната среда се променят и адаптират и нейните обитатели – включително и ние. А може би трябва да кажем – особено ние! Защото редакциите, които сами нанесохме в собствения си хабитат през последните няколко века, нямат прецедент в историята на планетата. До каква степен обаче следваме темпото, което сами наложихме? И... към по-добро ли се променяме?
Част от отговорите се опитва да даде теорията. И нейните предсказания са почти драстични –
човекът продължава да еволюира в различни подвидове.
Еволюционният теоретик Оливър Къри от Лондонската икономическа школа буквално стряска с прогнозата си – според него в бъдещето човешкият род ще се раздели на две „раси”. След 100 000 години, смята той, ще се разцепим на две ясно обусловени групи – генетически превъзходни гиганти и глупави, покорни джуджета.
Още след хилядолетие човекът ще достигне своя връх благодарение на техническия прогрес. Средният ни ръст ще се извиси до 2 метра, а продължителността на живота ни ще стигне 120 години. Расите ще се смесят и нашите наследници ще имат еднакъв кафеникав цвят на кожата. Мъжете ще станат по-мъжествени, жените – по-красиви, с нежна, чиста кожа, големи очи, лъскава коса и пищен бюст.
До 10 000 години обаче расата от манекени ще плати скъпо за зависимостта си от технологиите, предсказва Къри. Тъй като всеки ще разполага с джаджи, способни да се грижат за всичките му нужди и проблеми, хората ще загубят ключовите способности за оцеляване, на които ни е научила природата – способността за лично общуване (ние и днес не излизаме от Фейсбук), инстинкта за самосъхранение, чувствата, които вярваме, че ни определят като хора – любовта, състраданието, доверието и уважението.
Задава се племе от егоисти,
които нито ще могат да изпитват нещо добро към ближните си, нито да живеят и работят в хармония с тях, предупреждава ученият.
Не са добри прогнозите и за здравето – зависимостта от медикаменти ще отслаби имунната ни система, а тялото ни ще изгуби силата си, защото няма да му се налага да се справя с трудности. На вид ще изглеждаме по-млади, но усилията на медицината да удължава живота ни вероятно ще запазят генетичните мутации, виновни за болести като рака, които в естествената среда биха били „отеволюирани” за поколения.
Къри смята, че тогава ще станем и много по-капризни в избора си на партньор. Компромиси, казва той, няма да се правят. Ще се оформи класово общество на красивите и умните срещу грозните и тъпите. Тъй като един от основните механизми на макроеволюцията – развиването на нови видове – е изолацията, обикновено географската, разликата в достъпа до технологии и културни постижения ще облагодетелства част от хората за сметка на другите, които ще останат в периферията на човешкия хабитат. Именно това ще раздели човечеството на два клона – „грацилни и грубовати”, според неговия израз, подобно на елфите и орките от сагата „Властелинът на пръстените”.
След 100 000 години технологично напредналите красавци вероятно ще доминират
над тролчетата в едно тиранично общество, предполага ученият. Ако, разбира се, не сме се самоунищожили дотогава.