Учени може би откриха как да лекуват слепота
Слепотата все още е твърде разпространена в цял свят, според СЗО. Към 285 милиона души по света имат проблеми със зрението и около 39 милиона от тях са слепи. Около 80% от тези проблеми могат да бъдат лекувани или поне облекчени, с изключение на онези случаи на пълна загуба на зрението, които са по причина на сериозна ретинална дегенерация.
Но как би прозвучало, ако беше възможно да се възстанови зрителната функция дори при тези пациенти? Екип от учени, водени от Саманта де Силва от университета в Оксфорд, показаха, че сега е възможно да се възстанови зрението при хора, които са страдали от слепота, която досега е била смятана за нелечима.
“Наследствената ретинална дегенерация може да доведе до слепота благодарение на прогресивната загуба на фоторецепторни клетки”, обясняват учените. Но учените са приложили генна терапия, като са използвали вирусен вектор, който е въвел светлочувствителен протеин, наречен меланопсин, и който е накарал останалите ретинални клетки да реагират в отговор на светлина и да изпратят визуални сигнали в мозъка.