Джон Кларк: Винаги работи с отлични хора и ще печелиш във всякаква бизнес среда
Ако трябва да обясните на начинаещи мениджъри как стигнахте дотук, как ще формулирате основните си правила?
Научете добре основните умения, нужни на мениджъра. Наблюдавайте, слушайте и се учете от действащи мениджъри, които могат да ви предадат ценния си опит като ментори. Учете се както от добрите, така и от лошите мениджъри, за да разберете кое е правилно и как да не повтаряте грешното. Винаги бъдете съобразителни и отворени за нови идеи, приемайте предизвикателствата с усмивка. Независимо дали задачата е увлекателна или не, винаги може да се поучите от професионалния си опит. Помнете добре наученото, повтаряйте това, което носи успех, но не повтаряйте грешките си, учете се от тях. Вслушвайте се в екипа си, бъдете отворени за новото и проявавайте загриженост. Правете това, което е правилно, никога не се изкушавайте да поемете по по-краткия път, за да улесните работата си. Ако усещате, че сте прав, значи наистина е така. Ако усещате, че грешите, помислете отново как да изпълните задачата по възможно най-добрия начин.
Кой е мениджърският урок, който научихте по най-трудния начин?
Да работиш с хора може да бъде най-удовлетворяващата, но и най-трудната задача. Научих, че е най-добре винаги да си откровен с хората, дори новините да не са добри. Никога не си затваряйте очите, когато някой се представя слабо, защото така проблемът само ще стане още по-голям. Най-трудното за научаване обикновено е свързано с неправилно отношение към хората или лъжа с цел улеснение.Винаги бъдете честни, казвайте цялата истина и спазвайте обещанията си или се подгответе да дадете честен отговор на въпроса защо не можете да го направите.
Има ли граница в бизнеса, която никога не престъпвате?
Безспорно в бизнеса има граници, които никога не трябва да се прекрачват, и те са свързани с етиката, обществените норми и човешките взаимоотношения. Никога не лъжете, не мамете, никога не действайте подкупнически. Никога не поемайте по краткия път. Отнасяйте се с уважение към хората независимо от обстоятелствата.
Как мотивирате хората, с които работите?
Опитвам се да ги мотивирам, като им предоставя интересни възможности и предизвикателства и като им делегирам както властта, така и отговорността, свързана с дадена задача. Моята роля е да подкрепя човека, за да съм сигурен, че той ще се представи възможно най-добре и ще постигне най-добрите резултати, като предлагам напътствия, когато е нужно. Искам хората ми да използват ума и знанията си, за да постигнат изключителни резултати, като работят заедно в екип и общуват открито.
Откъде се учите на мениджмънт?
20% от мениджмънта научих от обучения и семинари, а останалите 80% - от училището на живота. Винаги съм бил готов да поема нови предизвикателства, дори когато става въпрос за неща, от които разбирам малко. Всеки ден имаме възможност да научим нещо ново. Учим се от деня, когато сме родени, до деня, когато напуснем този свят. Няма невъзможни задачи, просто трябва да се научим как да ги изпълним.
Има ли мениджмънтът (български) национални особености?
От позицията на чужденец (всъщност аз смятам себе си за българин) за мен е лесно да отговоря «да». В управлението на много български мениджъри има национална черта. Много от тези мениджъри остават скрити за своите служители и управляват бизнеса си, без да се намесват директно. Въпреки това със задоволство мога да кажа, че има ново поколение мениджъри с международен начин на управление. В България има чудесни хора и много от тях вече са отлични мениджъри или са на път да станат такива.
Как ще изглежда мениджърът през 2020 година?
Със сигурност ще бъде различен от мениджъра през 2010г. Трудно е да се каже как точно, но мениджмънтът е инструмент, който трябва да се развива заедно със света на бизнеса. Всичко се променя и ние трябва да приемем това, както и да се приспособим към заобикалящия ни свят и да се усъвършенстваме всеки ден.
Какво научихте от кризата?
Научих се да очаквам и неочакваното и да приемам, че нещата, които сме си мислели, че никога не биха могли да се случат, всъщност могат. Така че главният урок е да си подготвен за всичко и да имаш много добър екип, който да е гъвкав и да може да реагира бързо на промените в икономическата и бизнес среда. Винаги трябва да търсим възможности за усъвършенстване, да имаме силна мисия, но да сме гъвкави и приспособими към промените в бизнес средата. Винаги работи с отлични хора и можеш да печелиш във всякаква бизнес среда.
Списание „Мениджър” прави мозъчна атака „Икономиката след кризата. Къде ще сме ние?”. Кои ще са водещите тенденции през следващото десетилетие и как България може да се впише в тях?
Смятам, че бизнес климатът в България ще остане труден в средносрочен план, тъй като инвеститорите в момента осмислят пълното въздействие на кризата и решават как да развиват инвестициите си в бъдеще. Едно нещо е сигурно – в България има огромен потенциал за инвестиции и развитие в много сектори. Може би в бъдеще би трябвало да има по-малко инвестиции в сектора на недвижимите имоти и по-голям фокус върху инвестиции в производството, продажбите на дребно, инфраструктурата и финансовите услуги.