Защо децата трябва да ходят боси
В днешно време ни е трудно да си представим живота без обувки, маратонки, сандали, джапанки и т.н. Неслучайно видовете са толкова много. Но в зората на човешката история не са съществували и хората са ходели боси. С течение на времето обувките са измислили, за да предпазват краката от наранявания и порязвания, да ги държат на топло.
Ако имате възможност, събуйте си обувките и се разходете по трева, ще се изпълните с чувство на свобода и свежест. И за възрастните е полезно да ходят боси, но всеки ортопед ще ви каже, че при децата това е просто задължително всеки път, когато е възможно. Ето ползите от ходенето с боси крака.
1. Масажира стъпалото.
По стъпалата са съсредоточени множество биологично активни точки и терморецептори. Неслучайно народният опит казва: настинали ли сте, веднага потопете краката в гореща вода с морска сол. Науката също отдавна е установила, че по повърхността на човешкото стъпало са разположени точки, свързани с вътрешните ни органи и с жизнено важни центрове на човешкия организъм. Затова ходенето бос стимулира тези точки и ги масажира естествено.
2. Укрепва мускулите.
Ходенето бос увеличава силата и еластичността на някои мускули в долната част на тялото, особено на ходилата, краката и бедрата. Малките мускулчета, разположени в тези области, не се разтягат правилно, когато носим обувки. Ходенето бос освобождава напрежението от тези мускули, причинено от обувките.
3. Облекчава ставните проблеми.
Ходенето бос е също така добре за различните стави на тялото заради правилния баланс. Не се чудете защо, ако сте цял ден на висок ток, ви болят не само краката, но и гърбът, ставите. Ходенето бос предотвратява изкривяването на някоя става, което при децата е още по-важно, тъй като растат. Особено важно е да се отбележи, че при малките деца (до 2-годишна възраст) е възможно да пропуснете кога обувчицата им е умаляла. Детето не си казва, обувате я по-трудно, но си мислите, че е защото държи пръстите си свити, после забравяте да опипате докъде стигат пръстите му. И ето ви проблем, който е възникнал вследствие на неходходящи обувки. Друга тънкост при най-малките е, че крачето им расте сравнително бързо, но винаги има един неприятен период, в който детето е между два номера. В тези случаи изберете да вземете по-големия, като уплътните обувката със стелка (за предпочитане ортопедична).
4. Подобрява цялостната поза на тялото.
Ходенето бос има положителен ефект върху цялостната позиция на тялото, която се установява от най-ранна детска възраст. Неправилната поза от своя страна води до проблеми с гърба. Но пък ходенето бос подсилва тези мускули, като ги прави по-гъвкави.
5. Намалява риска от деформация на краката.
Никоя обувка не може да е толкова удобна, колкото е естествената кожа на крака. Дори номерът да е точен, дори изработката да е ортопедична, нищо не може да се сравнява с ходенето бос при малките деца. Специалистите казват, че стъпалото на детето се оформя до 7-годишна възраст, и са единодушни, че до този момент детето трябва да се насърчава да ходи босо винаги когато е възможно (не само на плажа). Ако се страхувате, че навън ще настъпи нещо или ще нарани крачето си, пускайте го босо у дома, в търговския център – там, където повърхността е подходяща. По този начин намалявате значително опасността от развитие на деформации на краката вбъдеще като например дюстабан.
5. Предотвратява срастване на ноктите.
Натискът от обувката пречи на ноктите да растат нормално. По този начин проблеми като срастване на нокти на пръстите възниква много по-лесно.
Бонус съвет и за възрастни, и за деца: При големи горещини ортопедите препоръчват да не ходите обути продължително време, тъй като тъкмо влажната тъкан, която преобладава във вътрешността на обувките, способства за растежа на гъбичките, които след това атакуват краката и ноктите. Този вид гъбични инфекции на краката (изключително неприятни и упорити) могат да бъдат лесно предотвратени, ако ходите боси, защото тогава краката дишат свободно.
Цветелина Велчева по материали от healthykids.com