Вярвате или не, този таймлапс на спътниците на Юпитер е 100% истински
През последните няколко дни таймлапс на Йо и Европа – два от спътниците на Юпитер – се превърна в същински хит в Reddit. До голяма степен това се дължи на факта, че видеото е меко казано великолепно.
То е толкова добро, че доста потребители дори твърдят, че не е истинско.
Макар и като цяло да е хубаво да сме скептични за нещата, които се споделят в интернет, имаме удоволствието да потвърдим, че невероятният клип е 100% истински.
People seemed to like the Europa/Io/Titan gifs, so as an experiment I went and made a short video of them. The Voyage of the Moons.
— Kevin M. Gill (@kevinmgill) October 22, 2018
Image data via @CassiniSaturn https://t.co/8SLjERSRWc pic.twitter.com/kvznw9ck6J
Подобно на много други великолепни снимки и видеа на планетата, този таймлапс е дело на Кевин М. Гил – инженер от NASA и експерт в обработването на планетарни изображения. В случая той използва снимки, направени от космическия апарат „Касини“ през 2001 г., докато прелита край Юпитер, за да извърши гравитационна маневра, която да подпомогне пътешествието му към Сатурн.
Polarized Near-Infrared view of Saturn, processed using Cassini data taken in November 2012https://t.co/wvbQqzlI8H pic.twitter.com/CI44Lb2qC2
— Kevin M. Gill (@kevinmgill) March 25, 2020
Pebbles on Mars, as captured by the Mars Curiosity Rover.
— IFLScience (@IFLScience) June 18, 2019
Image credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS/Kevin M. Gill pic.twitter.com/xxMfZCCOKb
Видеото показва Йо и Европа, орбитиращи планетата. Една от причините, поради които хората не вярват, че е истинско, се дължи на факта, че Йо, която се намира по-близо до Юпитер, изглежда така, сякаш се движи по-бавно от Европа, която е по-далече. Обяснението на това обаче е съвсем простичко.
„Движението не е напълно прецизно – постарах се да го направя по-красиво, отколкото правилно – обяснява Гил в Twitter. – Целта е да се изобрази движението, видимо от космически апарат, който се движи със скорост, по-бърза от тази на спътници. Ето защо при една неподвижна перспектива Йо би се движила по-бързо от Европа.“
Европа сякаш се движи по-бързо от Йо, тъй като я наблюдавате от гледната точка на космическия апарат (в случая на „Касини), който се придвижва наляво. Тъй като Европа е по-близо, тя изглежда, че се движи по-бързо. Това е често срещана илюзия – обектите привидно се движат по-бавно, когато са по-далече, тъй като изглеждат по-малки и е нужно по-дълго време, за да пресекат полезрението ни.
Все още не ви е съвсем ясно? Представете си, че шофирате по магистралата и наблюдавате колите, движещи се в противоположната посока. Зад тях забелязвате самолет, който се движи в същата посока, в която и превозните средства. От вашата гледна точка колите сякаш се движат по-бързо от самолета, но можете да сте сигурни, че това не е така.
Източник: IFLScience