Мистерията на странните призрачни радиокръгове в Космоса
Благодарение на радио телескопите през последните десетилетия се натъкнахме на редица странности из Вселената. Да вземем за пример т.нар. странни радиокръгове (ORC). Те се разпростират на около милион светлинни години и въпреки това са изключително бледи и трудни за различаване.
Сега нови наблюдения разкриват допълнителни детайли за ORC. Съществуват пет известни странни призрачни радиокръгове и екипът се фокусира върху един конкретен – ORC1C. Наблюденията, обявени в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, показват, че тези ефирни обвивки са създадени от радиацията на ускорените електрони и имат сложна вътрешна структура, оформена от множество дъги.
„Хората често искат да обяснят своите наблюдения и да покажат, че те пасват със знанията ни, натрупани до момента. За мен лично е доста по-вълнуващо да откриеш нещо ново, нещо, което се противопоставя на сегашните ни разбирания“, казва д-р Джордан Колиър от Междууниверситетския астрономически център с интензивен обмен на данни, съавтор на новото проучване.
Илюстрация на странен радиокръг. Смята се, че са нужни цели 1 млрд. години, за да може една такава структура да достигне подобен размер. Източник: CSIRO
На базата на наблюденията екипът достига до три потенциални версии, които биха могли да обяснят появата на тези „орки“. Формирането им може да е свързано със сблъсъка на две свръхмасивни черни дупки в центъра на елиптична галактика, намираща се в ORC1C.
Според друго обяснение в миналото свръхмасивната черна дупка е образувала активно струя от материал. Странният радиокръг вероятно са останките, които виждаме, когато се вглеждаме в посоката на струята.
Според последния сценарий звездообразуването в галактиката се е увеличило многократно, което от своя страна е генерирало силни ветрове със заредени частици.
Модели на тези сценарий не могат да обяснят всичко, което виждаме в космическото пространство, но за момента хипотезата със звездообразуването пасва най-добре на данните, с които разполагаме.
„Знаем, че ORC представляват пръстени от слабо радиоизлъчване, които обграждат галактики с високо активни свръхмасивни черни дупки в техните центрове, но все още нямаме представа точно какво предизвиква тяхната поява и защо остават такава рядкост“, казва водещият автор на проучването проф. Рей Норис.
Наблюденията са осъществени посредством обсерваториите, предшестващи най-големия в света международен радиоинтерферометър SKA (Square Kilometer Array), а именно - австралийския радиотелескоп ASKAP (Australian Square Kilometer Array Pathfinder) и южноафриканския радиотелескоп MeerKAT. Благодарение на тях астрономите получават нови данни за тези структури и показват колко много ще научим за Вселената, веднъж щом SKA заработи през 2027 г.
„Почти всички астрономически проекти са изведени на ново ниво чрез международно сътрудничество – това засяга както участващите в тази дейност хора, така и достъпните технологии“, казва професор Илейн Садлър, която управлява радиотелескопа в Австралия. - ASKAP и MeerKAT предшестват международния радиоинтерферометър SKA - Square Kilometer Array. Нашите непрекъснато разширяващи се познания за особеностите на структурата на странните радиокръгове ще бъдат подкрепени от съвместната работа на тези допълващи се взаимно телескопи.”
Източник: IFLScience