Повече от век учените се опитват да трансплантират животински бъбреци на хора.

И повече от век те не успяват да накарат тези органи да функционират.

Сега изследователи от Университета на Алабама твърдят, че са постигнали именно това.

Те взимат бъбреците на генетично модифицирано прасе и успешно трансплантират органите на пациент в мозъчна смърт (със съгласието на неговото семейство).

Учените са опитвали подобно нещо и преди с известен успех, но това, което отличава настоящия случай, е, че свинските бъбреци бързо произвеждат урина и изчистват организма на пациента от креатинина.

Креатининът е разградена част от отпадъчен продукт, произвеждан главно от мускулните клетки, и може да бъде изведен от тялото ни само чрез бъбреците (посредством урината). Т.е. бъбречната функция играе ключова роля в поддържането на живота.

Когато органи от един вид се трансплантират в друг, това е известно като "ксенотрансплантация".

В миналото тези операции са били неуспешни, тъй като човешката имунна система атакува чуждата тъкан дори и с имуносупресивни лекарства. Но ако този животински орган бъде генетично модифициран, за да заблуди човешката имунна система и тя да го приеме, учените теоретично биха могли да предотвратят отхвърлянето му.

Това принципно доказателство вече е извършено в болница с удивителен успех. Според Тоби Коутс, клиничен учен от Университета в Аделаида, който не е участвал в настоящия случай, новата ксенотрансплантация е била успешна с помощта на "ключов напредък" в областта на генетичната модификация.

Според него премахването на четири свински гена и вмъкването на шест човешки е помогнало "да се предотврати коагулацията и да се "хуманизира" свинският бъбрек".

Тези човекоподобни свински бъбреци са функционирали в продължение на една седмица в тялото на пациента, но сега изследователите трябва да проверят дали представляват временни "мостове" или могат да бъдат използвани като "целеви терапии" за хора с бъбречни заболявания в краен стадий.

И двата сценария вършат работа на учените. Днес в САЩ около 40 процента от пациентите, чакащи за бъбречна трансплантация, умират в рамките на пет години след включването им в списъка.

Всяка година само 25 000 души получават бъбречна трансплантация, но в страната живеят повече от 800 000 пациенти с бъбречно заболяване в краен стадий.

За съжаление, една успешна ксенотрансплантация не е достатъчна, за да се обяви това решение за безопасно или ефективно.

Преди няколко години, когато едни и същи учени прехвърлят два бъбрека от прасе с 10 генетични модификации на друг пациент в мозъчна смърт, нещата не протичат особено гладко. Организмът на пациента не отхвърля органите, но бъбреците не успяват да изчистят креатинина до такава степен, че да намалят нивата му в кръвта или да го може да бъде открит в урината.

Някои учени остават скептично настроени, че ксенотрансплантациите при мъртви пациенти ще могат да се извършват успешно при живи пациенти. Но разширяването на тези експерименти към последната група остава много спорно.

Ако учените започнат да правят това, ксенотрансплантациите на бъбреци биха били най-сигурният залог, тъй като в случай на имунно отхвърляне тези органи могат да бъдат отстранени от тялото, без да причинят смърт.

Защитниците на изследванията в областта на ксенотрансплантацията твърдят, че трябва да се действа предпазливо, но че това са потенциално животоспасяващи стъпки, които си струва да бъдат предприети.

"Макар и в ранна фаза, това пилотно проучване дава надежда за над 15 000 австралийци на диализа, които биха могли да се възползват от бъбречна трансплантация", казва Коутс, "и потенциално помага за преодоляване на недостига на човешки донорски бъбреци."

Данните от изследването са публикувани в JAMA Surgery.

Източник: Science Alert