Оставяте листата да се трупат? Ново изследване показват, че те съдържат устойчиви свободни радикали
Изследване, ръководено от доцента по науки за здравето на околната среда Ерик Вехерано, установи, че листата са източник на биогенни устойчиви свободни радикали (BPFRs), пише Phys.org. Вехерано и докторантката по ENHS Чонгхьон Ан публикуват своите открития в Environmental Science & Technology Letters.
"Установихме, че както иглолистните, така и широколистните растения съдържат значителни количества устойчиви свободни радикали", казва той. Това означава, че покривката от гниещи листа и иглички представлява неотчетен фактор на токсично въздействие при вдишване или поглъщане.
За целите на изследването са анализирани листа от обикновен бор, туя, кедър, бреза, червен клен и други дървета. Изследователите са ги почистили от прах, след което са ги изсушавали при температура 25-35 градуса Целзий, а после са ги навлажнявали. Между всеки цикъл учените са изследвали състава на листата с помощта на спектрометър.
Оказало се, че нивата на биогенни устойчиви свободни радикали в пробите не само се запазват, но и се увеличават по време на цикъла на овлажняване и сушене.
Екипът отбелязва, че веществата, съдържащи се в листата, не представляват пряка заплаха за здравето. По време на процеса на разлагане обаче свободните радикали могат да бъдат абсорбирани в почвата и след това разпръснати с ветровете, което представлява потенциален риск за човешкото здраве и околната среда.
Свободните радикали са нестабилни молекули, способни да увредят здрави клетки. Тези частици се появяват в организма в резултат на естествения метаболизъм, могат да попаднат в него с храната и въздуха. Свободните радикали се свързват със стареенето и много заболявания, тъй като причиняват оксидативен стрес.
Изследването е публикувано в Environmental Science & Technology Letters.
Източник: Phys.org