Как да разпознаем, че на бебето му е топло
Вероятно сте виждали в най-топлото време как по кожата на бебето се появяват малки червени мехурчета или пък просто загрубява? Това състояние се нарича милиария. Не е сериозен дерматологичен проблем, а по-скоро малко неудобство, често свързано със сезона.
Какво представлява и как да го разпознаем
Милиарията е обрив, който се появява най-често през лятото, правейки кожата зачервена, по-груба и покрита с мехурчета. Понякога може да се появи и през зимата, ако детето страда от жегата или е облечено прекалено. Именно потта провокира този проблем. Вместо да се изпари, тя остава заседнала в потните канали и причинява силно дразнене на кожата.
Кои области на тялото са най-засегнати
Проблемът засяга най-често зоните на тялото, които се нагряват най-много. Такива са:
вратът,
тила,
слабините,
подмишниците,
гънките на крайниците,
лицето.
Това не е сериозна патология, но е неприятна и може да причини силен сърбеж.
Защо най-засегнати са бебетата и децата
Проблемът е в терморегулацията. Възрастните имат по-добър механизъм за регулиране на телесната температура, докато при децата и особено при бебетата, той е все още несъвършен. Освен това най-малките не могат да се съблекат сами, когато им е горещо, нито да алармират. Също така телесната им повърхност е намалена и отделят по-малко топлина.
Как да реагирате при появата на милиария
По принцип дразненето от изпотяването отшумява доста бързо, ако се реагира веднага. То отзвучава в рамките на най-много два дни. Но само при условие, че причините са елиминирани.
Първото и най-банално е да съблечете детето и да му облечете по-леки памучни дрешки, когато забележите, че страда от жегата.
Обърнете внимание и на средата. Най-добре е в топлото време то да стои на хладно у дома.
Също изрежете ноктите си и поддържайте къс маникюр, за да не надраскате и допълнително раздразните нежната бебешка кожа.
Правете освежаваща баня, дори няколко пъти на ден, с топла вода, към която сте добавили лъжица оризово или царевично нишесте, които имат абсорбиращо действие. Кожата след това трябва да се подсуши с мека кърпа, с попиване.
Ако ситуацията се влоши, незабавно се обадете на педиатъра, който може да предложи перорален антихистамин.
След преминаване на острата фаза може да нанесете и хидратиращ крем, който облекчава сърбежа и освежава мъничето.
По-добре вземете мерки предварително
Внимавайте винаги да поддържате подходящата хидратация, като карате детето да пие вода или го кърмите по-често.
Проверявайте и температурата му, като докосвате задната част на врата му, дръжте го в хладна стая и не го оставяйте да излиза, когато е много горещо.
Продължава на страницата на Новите родители