Външно отношенията ви са идеални: разбирате се помежду си, успешно се справяте с всекидневните си задължения, рядко спорите и се карате. Близките и приятелите ви смятат, че сте чудесен екип. Но под тази гладка повърхност може би усещате постоянна угнетяваща пустота  - чувство, че нещо важно не ви достига. Ако с партньора ви имате усещането, че просто се носите по течението и играете ролите, които животът изисква от вас и единствено на това се крепи връзката ви, значи най-вероятно отношенията ви са функционални, но лишени от любов. Ето пет признака, които ще ви помогнат да разберете дали наистина е така:

1. Разговорите ви винаги се ограничават до практични теми

Във функционалната връзка общуването обикновено е на повърхностно равнище, като се фокусира главно върху въпроси от всекидневието: разпределение на домашните задължения, планиране на финансите и т.н. Въпреки че и тези неща имат значение за общото домакинство, те не допринасят за емоционалната близост или задълбочаване на близостта между партньорите.

2. Помежду ви няма емоционална връзка

Основната характеристика на здравите интимни отношения е наличието на взаимна емоционална подкрепа. В подобен съюз партньорите си съчувстват един на друг, изслушват се внимателно и не се страхуват да споделят проблемите си или да показват слабост и уязвимост, защото знаят, че ще получат разбиране. Такъв емоционален обмен създава чувство за безопасност, тъй като всеки от двойката знае, че има на кого да разчита в трудни времена. Докато във функционалната, но лишена от любов връзка тази подкрепа често отсъства. Опитите да споделите грижите си обикновено се посрещат с безразличие или с минимална съпричастност. В резултат може да установите, че не делите проблемите си с човека до вас, а се обръщате за помощ към приятели или роднини. Възможно е без тази емоционална защитна мрежа да се окаже, че двамата живеете паралелен живот – съвместно съжителство вместо партньорство.

3. Приемате интимната близост като задължение

Прегръдки, целувки, нежно докосване, милувки, секс – това са крайъгълните камъни на романтичните отношения, органичен и естествен израз на обичта и страстта. Но в лишената от любов връзка  физическата близост може да се усеща като рутинен акт, който се изпълнява по задължение и оставя след себе си още по-голямо чувство за отчужденост и неудовлетворение.

4. Избягвате решаването на проблеми, защото „всичко ви е наред“

Често партньорите, чиято връзка е лишена от емоции, се стараят да заобикалят сериозните проблеми. Обикновено тази тенденция е породена от желанието да съхранят привидната хармония. Може би двамата си мислят, че при липсата на конфликти не си струва „да се клати лодката“. Но стремежът да се замете всичко под килима и да се зарови главата в пясъка още повече разширява пропастта между партньорите.

5. Чувствате се самотни, дори когато сте заедно

Може би най-явният признак на функционалната, но лишена от любов връзка, е всепроникващото чувство на самота, което не изчезва дори когато физически се намирате в едно помещение. Нерядко забелязвате, че споделяте трапезата, изпълнявате общите си домакински задължения и дори спите в едно легло, но въпреки това изпитвате дълбока емоционална отчужденост. Всеки от двамата се е затворил в себе си и не иска или не може да споделя с другия личните си мисли, мечти и грижи, защото такава откровеност не изглежда безопасна.

Има ли решение?

Осъзнаването на факта, че връзка ви е функционална, но лишена от любов, може да е сложно и болезнено, ала въпреки това е важна първа стъпка. Ако гореизброените признаци се отнасят и за вашите отношения, това не означава, че е дошъл краят им. Много двойки минават през фази, когато любовта отива на втори план в сравнение с предизвикателствата на всекидневния живот. За да решите проблема с емоционалния разрив, говорете честно и откровено с партньора (но без обвинения и осъждане) за чувствата си. За да избегнете конфликт, разказвайте за преживяванията и потребностите си от първо лице. Разберете се за специално време всяка седмица, в което да обсъждате един с друг мислите и емоциите си. И ако наистина имате желание да оправите нещата, но не успявате сами, може да се обърнете към семеен терапевт. Той ще ви помогне да анализирате чувствата си, да преодолеете бариерите в общуването помежду ви и да изработите стратегии за по-пълноценни отношения.