Не повтаряйте непрекъснато „Внимавай!“
Всеки родител иска детето му да остане цяло – да не падне, да не се нарани и натърти ... въпреки лудориите.
Често това желание се свежда до една дума: „Внимавай!“.
Повтаряме я 100 пъти на ден. Тази магия обаче не винаги работи така, както бихме искали.
Може да замените втръсналото се до болка предупреждение.
Ако затворите очи за минута и върнете лента спомените за деня, коя фраза ще изплува в съзнанието ви?
Най-вероятно "Внимавай!" (а също „Не се карайте!“ и „Кой го направи?“). Но в това няма нищо лошо, нали? Просто се опитвате да предпазите детето от всички опасности около него.
Именно тук е проблемът: Ако казвате на децата да бъдат внимателни през цялото време, те никога няма да се научат да рискуват и да грешат. Всъщност тази фраза е мото на така наречените „родители- хеликоптер“.
Водени от собствените си страхове
„Когато поемаме рискове, понякога допускаме грешки“, обяснява семейният психолог Джейми Гловацки. - Ако никога не рискувате, ако през цялото време сте в безопасност, започвате да се страхувате от грешки. Започвате да се страхувате от поражение. Последиците от това са за цял живот. "
Не забравяйте, че провалът не винаги е нещо лошо. По-скоро излизането от зоната ви на комфорт често върви ръка за ръка с успеха.
И ето още нещо, за което трябва да помислите. Когато кажете „Внимавай“ на детето, което щастливо се люлее, вие му изпращате съобщение, че не му вярвате, или че то е заплашено от скрити опасности, които са видими само за възрастен ... И то ще прояви тревожност и неувереност в себе си.
Проучване на Университетския център за емоционално здраве в Макуори установи, че децата, чиито родители непрекъснато се опитват да ги предпазят от рискове, са по-склонни към тревожност и безпокойство.
Ако ситуацията наистина изглежда така, сякаш детето ще пострада?
Хлапето може да ви изненада приятно и да ви покаже на какво всъщност е способно.
„Когато прехапваме устни и сдържаме желанието да кажем„ Внимавай “, ние установяваме, че то е по-пъргаво и съобразителна, отколкото сме очаквали. И въпреки че прави някои грешки, ще има и супер готини успехи. Способността му да оценява рисковете само ще расте и ще се засилва ", твърди Гловацки.
Важно: Несъмнено има ситуации (например, когато се разхождате през оживен паркинг), когато фразата „Бъди внимателен“, е абсолютно подходяща.
Ясно е, че когато извикате на детската площадка: „Внимавай!“, едва ли искате да попречите на развитието на детето. Всъщност го призовавате да прецени разумно рисковете.
Може обаче да замените познатото "Внимавай!" с други, по-подходящи думи.
Подходящите думи
Ето някои фрази, които можете да използвате:
1. Не забравяй, че ... (пръчките са остри, камъните са тежки, сестра ти стои до теб)
2. Обърни внимание на факта, че ... (тези камъни са хлъзгави, този клон е жилав)
Продължава на страницата на Новите родители