През последните десетилетия атмосферните реки, които пренасят водни пари високо над повърхността на Земята, са изместили позицията си - радикална промяна, която може да окаже влияние върху метеорологичните модели и валежите на цялата планета.

Учени от Калифорнийския университет в Санта Барбара установяват, че през последните 40 години атмосферните реки в двете полукълба са се приближили с около 6-10° към полюсите. Това означава, че районите, засегнати от тях, са по-далеч на север в Северното полукълбо и по-далеч на юг в Южното полукълбо, отколкото някога.

Изследователите обясняват, че основна причина за промяната е захлаждането в източната част на тропическия Тихи океан през последните четири десетилетия, въпреки че отбелязват, че веригата от събития „все още не е напълно проучена“.

Атмосферните реки представляват течащи потоци от водни пари в земната атмосфера, които оказват голямо влияние върху нивата на дъжд и сняг. Те могат да варират в широки граници по отношение на размера и интензивността си, но средният поток може да пренесе същото количество водна пара като водния в устието на река Мисисипи.

Една от по-известните атмосферни реки е т.нар. „Ананасов експрес“ – тя доставя влага от тропическия Тихи океан около Хаваите към западното крайбрежие на САЩ и Канада. Когато тази ивица от свеж, влажен въздух достигне западното крайбрежие, тя може да предизвика значителни поройни дъждове в Калифорния, както и в Орегон, Вашингтон и Британска Колумбия.

Смята се, че около 50 % от дъжда и снега по западното крайбрежие на САЩ се доставят от атмосферните реки. Те обаче не са само северноамерикански феномен - атмосферните реки влияят на времето и разпределят валежите по целия свят.

Новото изследване показва, че неотдавнашното им изместване към полюсите може да има сериозно въздействие върху световните метеорологични системи през следващите години.

Регионите, които са разчитали на атмосферните реки за своите валежи, могат да се изправят пред повишена суша и горещи вълни, докато регионите на по-високи географски ширини вероятно ще станат свидетели на по-обилни валежи, по-силни бури и повишен риск от наводнения.

За регион като Южна Калифорния движението на атмосферните реки на север може да намали още повече количеството на валежите, което ще доведе до още по-големи проблеми с недостига на вода, сушите и горските пожари. В същото време в региони като Тихоокеанския северозапад може да се наблюдава още по-влажно време, което да доведе до проблеми като наводнения.

Все още обаче има много неизвестни относно по-широките последици от придвижването на атмосферните реки към полюсите. Така например нямаме никаква представа как ще се отрази това на световния океан.

Изследването е публикувано в списание Science Advances.

Източник: IFLScience