Байгунските тръби: Странните древни „тръби“, които се срещат в пещерите на планината Байгун
В пещерите на планината Байгун, както и в района наоколо, ще откриете дузина странни структури, наподобяващи формата на тръба, които са обект на най-различни конспиративни теории и слухове.
Първите сведения за т.нар. Байгунски тръби се появяват в новинарския сайт на китайската държавна медия „Синхуа“. Според статията тръбите са съставени от "30 процента железен оксид с голямо количество силициев диоксид и калциев оксид", докато 8 процента от състава им не могат да бъдат идентифицирани от учените, които ги изследват.
Фактът, че приличат на тръби, че 8 процента от материала не е идентифициран и че в тях откриваме големи количества отлагания на железен оксид, довеждат до бурни спекулации от страна на любителите на конспирации. Според различни видеоклипове в YouTube и статии от уебсайтове, които също така публикуват много материали за Голямата стъпка, тръбите са доказателство за напреднали, но древни цивилизации или също толкова древни извънземни.
ОЩЕ ОТ #планини
Какво всъщност представляват Байгунските тръби? Изглежда, действително са древни, но това е така, тъй като вероятно са се образували в резултат на геоложки процеси.
В Южна Луизиана и на други места са открити структури, подобни по вид и/или състав на тези тръби.
One of many well-preserved Lycopsid tree casts with bark in a cliff face. Pennsylvanian of Eastern KY. #FossilFriday pic.twitter.com/s819L4mW83
— Jen O'Keefe (@PalyJen) December 13, 2013
„Тръбите“, които се срещат в Южна Луизиана, както впрочем и тези в района на Байгун, най-вероятно са вкаменени дървета, казват геолозите, които са ги изучавали.
"Предполага се, че цилиндрите представляват отливки от корени на вкаменени дървета, в които седиментите са заменили дървесината, а педологичните и диагенетичните процеси са довели до запазване на външната форма на дървесния корен, докато вътрешната структура е била загубена", обяснява един от екипите в изследване от 1993 г. "Характеристиките на цилиндрите, развити в различните стратиграфски материали, бяха съпоставени, за да се оцени влиянието на времето и литологията при тяхното развитие и запазване."
Преди тези корени да изгният отвътре, около тях са се образували минерали. По този начин получаваме ефекта на кухата тръба. Това обяснение е дадено и за Байгунските тръби, пише Atlas Obscura, като експериментите потвърждават, че самите "тръби" съдържат органична растителна материя.
Друго обяснение предполага, че тръбите са се формирали в своеобразна естествена отливка. Според тази теория при издигането на Тибетското плато в пясъчника са останали пукнатини, които след това при наводняването на района са били запълнени с богати на желязо седименти .
При всички положения нито един от тези процеси не изисква намесата на извънземни, нито пък доказва, че това всъщност са отходни тръби за извънземни отпадъци.
Източник: IFLScience