OOН ще търси от космоса източниците на метан
OOН ще търси от космоса източниците на метан, който е сред причините за глобалното затопляне, предадоха Ройтерс и АП.
В петък бе представена публично база данни с източниците на метан, прихванати с помощта на космически сателити. Системата МАРС („Methane Alert and Response System“) ще стане основа на споразумение, подписано от 119 държави от миналата година досега. Целта е намаляване на емисиите на метан с 30% през настоящото десетилетие. Според специалистите това е ключово условие за предотвратяване на екстремните климатичните промени.
Системата МАРС е голяма стъпка в помощ на правителствата и компаниите за постигане на климатичните цели, каза Ингер Андерсен, изпълнителен директор на програмата на ООН за околната среда. Намаляването на метановите емисии може да спомогне за голяма и бърза промяна, тъй като този газ затопля атмосферата много по-бързо от въглеродния диоксид. Според учените около една четвърт от глобалното повишаване на температурите се дължи именно на това химично съединение.
ОЩЕ ОТ #замърсяване
Системата МАРС се осъществява чрез мрежа от космически сателити, които улавят точките на изпускане на метан на планетата. Системата оценява отделеното количество и идентифицира отделните компании и държави.
Международната обсерватория за метанови емисии ще споделя информацията за отделения метан, както и за източниците му, с надеждата, че причините за изтичане в атмосферата ще бъдат отстранени. В период от 45 до 75 дни след установяването на източниците обсерваторията ще споделя информация за изтичане на метан в публичната база данни. Намерението ни не е да създадем „срамен“ списък, а да ангажираме операторите и правителствата с действия по предотвратяване на продължително изтичане, каза Манфреди Калтаджироне, ръководител на Международната обсерватория за метанови емисии.
Системата първоначално ще се фокусира върху оператори, свързани с нефт и газ, които са сред големите източници на метан. Постепенно ще бъдат обхванати другите индустрии – добив на въглища, управление на отпадъците, животновъдство, производство на ориз, пише БТА. Инициативата ще бъде финансирана от правителствата на ЕС и САЩ съвместно с филантропски организации, включително Фонда за Земята на основателя на „Амазон“ на Джеф Безос и Световния метанов хъб.
Джон Кери, специален пратеник на САЩ за климата, който спомогна за осъществяването на глобалното споразумение за метана, нарече системата МАРС критична за климатичните усилия. „Намаляването на емисиите е най-бързият начин да ограничим затоплянето и да ограничим повишението на температурите до 1,5 градуса по Целзий“, каза той.
На срещата КОП27, която се провежда в Шарм ел Шейх, САЩ и ЕС се споразумяха за намаляване на метана от сектора на изкопаемите горива и изразиха надежда документът да бъде подписано и от други държави.