Палеороботи ще помагат за разрешаването на еволюционната загадка за прехода от водата към сушата
Преходът от водата към сушата е едно от най-значимите събития в историята на живота на Земята. Екип от специалисти по роботика, палеонтолози и биолози ще използва роботи, за да проучи как предците на съвременните сухоземни животни са преминали от плуване към ходене преди около 390 милиона години, пише Science Daily.
Преходът от вода към суша се изучава чрез анализ на вкаменелости. Получената по този начин информация обаче е ограничена. Пропускът може да бъде запълнен от роботи, които да симулират движенията на първите сухоземни животни.
За да създадат палеороботите, учените от университета на Кембридж са почерпили вдъхновение от съвременните "ходещи риби" тинести скачачи и също така са използвали вкаменелости на древни риби.
Понастоящем специалистите довършват работата по роботизираните аналози и се подготвят за експериментите, които ще направят през следващата година. Те се надяват трудът им да насърчи други изследователи да проучат потенциала на роботиката за изследване на биомеханиката на отдавна изчезнали животни.
С помощта на палеороботите авторите на настоящото изследване ще проучат как гръдните и тазовите перки на древните риби са еволюирали, за да поддържат тегло на сушата.
"Искаме да знаем, например, колко енергия са изисквали различните модели на ходене или кои движения са били най-ефективни. Тези данни могат да помогнат да се потвърдят или оспорят съществуващите теории за това как са еволюирали тези ранни животни", казва водещия автор на изследването Майкъл Ишида.
Учените се надяват техните роботизирани модели не само да задълбочат разбирането на еволюционната биология, но и да открият нови пътища за сътрудничество между инженери и изследователи в други области.
Изследването е публикувано в Science Robotics.