Почвата в регион в Европа деградира бързо. Това е предупреждение за всички ни
Почвата в Средиземноморския регион деградира и земята там се превръща в пустиня по-бързо, отколкото в която и да е друга част на Европейския съюз, сочи ново изследване.
Експерти предупреждават, че комбинираните ефекти от неустойчиви практики при обработката на земята и изменението на климата са изчерпили един принципно ограничен ресурс до почти критични стойности.
Скорошна публикация на Европейската комисия по отношение на здравето на почвата открива, че до 70 процента от почвите в Европейския съюз губят капацитета си да предоставят ключови екологични функции.
Плитките почви в Средиземноморския регион са особено податливи на интрузия на морска вода, ерозия, суша и пожари.
Междувременно гъстата населеност в региона води до появата на обширни улици от бетон или асфалт, а земята се замърсява с тежки метали и пестициди.
Когато почвата е здрава, тя съхранява и оттича водата. Освен това е отговорна за отглеждането на 95 процента от храната, която консумираме. Когато е деградирала, нейните основни жизнени процеси не функционират правилно.
Средиземноморският регион е прочут със своите домати, грозде и маслини, но този тип храни и икономика са все по-трудни за поддържане.
Въпреки това съществуват изключително малко изследвания, които да покажат кои са основните отговорници за умирането на почвата в региона.
Множество изследвания, включени в настоящия анализ, се фокусират върху деградация, причинена от ерозия, но само няколко отчитат ефектите на биологичната деградация.
Мравките и земните червеи са известни с това, че регулират питателните вещества под земята и техните действия поддържат интегритета на почвата. Дали техните общества са се променили вследствие на човешката намеса? И как това е повлияло на обкръжаващата ги среда?
Все още нямаме отговори на тези въпроси, а времето, с което разполагаме, за да ги намерим, бързо изтича.
От 50-те години на миналия век сушите в Средиземноморието зачестяват. Това принуждава някои фермери да изоставят земята си, тъй като рискът да опустинее се увеличава. Това увеличава опасността и от пожари.
„Промените в селскостопанските системи, наред с други промени в използването на земята, водят до критични нива на загуба на местообитания“, пишат авторите.
„Това е особено притеснително, тъй като Средиземноморският регион се характеризира с изключително биологично разнообразие, с голям брой ендемични видове…“
Това проучване - първото, което прави преглед и обобщава състоянието на почвата в Европейското Средиземномори - посочва, че все още няма конкретно законодателство на ЕС, което да защитава селските почви от урбанизация. Засоляването също не се разглежда в конкретни политики на ЕС, въпреки че анализът установява, че то представлява значителна заплаха за почвата.
„Като цяло липсват редовни систематични оценки на средиземноморските почви и официален орган за събиране и синтезиране на налична информация“, заключават авторите.
Ако ЕС иска да предотврати по-нататъшно упадък на почвата, той трябва да спре да третира земята си като кошче за смет.
Изследването е публикувано в Science of the Total Environment.
Източник: Science Alert