През 2023 г. светът е загубил гористи зони с обща територия колкото тази на Латвия
През 2023 г. светът е загубил гористи зони с обща територия колкото тази на Латвия, съобщи ДПА, позовавайки се на доклади на научни организации и гражданско движение.
Организацията за оценка на горите (Forest Declaration Assessment) обяви, че светът е далеч от целите, които си е поставил във връзка със спиране на обезлесяването до 2030 г.
Над 140 държави се обявиха за спиране на обезлесяването на конференцията за климата на ООН в Глазгоу през 2021 г. Последните данни показват, че 6,37 млн. хектара гори са изгубени само през миналата година. Това показва, че усилията по заложените цели не са се увенчали с успех.
Около 96 процента от обезлесените зони са в тропическите региони.
Земеделие, пътно строителство, пожари, дърводобив са сред главните причини за обезлесяването в Африка, Азия, Южна Америка, Карибския басейн. Само в Океания целите, заложени за 2023 г., са постигнати.
Организацията Climate Focus обяви, че е възможна смяна на посоката, ако индустриализираните нации преосмислят свръхконсумацията си и подкрепят богатите на гори държави в усилията за опазване.
Най-голяма загуба на гори отчитат Бразилия, Индонезия, Боливия, Демократична Република Конго. Бразилия се обезлесява с най-голяма скорост от държавите в целия свят, но е направила прогрес в усилията да забави процеса, откакто президентът Луиз Инасио Лула да Силва встъпи в длъжност, се казва в доклада на организацията Climate Focus. През 2023 г. обезлесяването на Амазония е намаляло с 62 процента в сравнение с 2022 г. Амазонските гори играят важна роля в световната битка с климатичните промени, отбелязва ДПА.