Проучване, проведено в няколко държави, свързва използването на интернет с намаляване на депресивните симптоми. Изследователи от Градския университет на Хонконг и Университета на Хонконг откриха положителна връзка сред възрастни над 50 години в 23 държави.

Проблемите с психичното здраве сред хората на средна възраст и по-възрастните се превърнаха в глобален проблем за общественото здраве. През 2019 г. приблизително 14 % от мъжете и жените на възраст 55+ са имали психични разстройства, като например депресия. Вследствие на това годините, прекарани в инвалидност в световен мащаб, се коригират с 2,7 % според проучването Global Burden of Diseases, Injuries, and Risk Factors Study (Глобална тежест на болестите, нараняванията и рисковите фактори).

Разбирането на социалните аспекти на психичното здраве е съществена част от разработването на стратегии за подобряване на психичното здраве сред хората на средна възраст и по-възрастните по света.

В проучването „Положителна връзка между използването на интернет и психичното здраве сред хората на възраст ≥50 години в 23 държави“, публикувано в Nature Human Behaviour, изследователите използват линейни смесени модели и мета-анализи, за да проучат данните от шест застаряващи кохорти в 23 държави с високи и средни доходи.

В анализите са включени общо 87 559 участници с 298 199 наблюдения и средна продължителност на проследяването от шест години. Кохортите включват Проучване на здравето и пенсионирането (САЩ), Английско надлъжно проучване на стареенето (Англия), Проучване на здравето, стареенето и пенсионирането в Европа (Европа и Израел), Китайско дългосрочно проучване на здравето и пенсионирането (Китай), Мексиканско проучване на здравето и стареенето (Мексико) и Бразилско дългосрочно проучване на стареенето (Бразилия).

Сърфирането в мрежата е свързано с по-малко депресивни симптоми и по-добро самооценка на здравето. По-честото използване на интернет се асоциира с по-добри резултати по отношение на психичното здраве. По-конкретно, участниците, които са браузвали ежедневно или ежеседмично, са съобщили за по-малко депресивни симптоми и по-добро самооценка на здравето в сравнение с тези, които са правели това по-рядко или изобщо не са.

В САЩ и Англия, където са налични генетични данни, положителни връзки между използването на интернет и психичното здраве са наблюдавани в три категории генетичен риск. В САЩ, Англия и Китай по-честата употреба на интернет е свързана с по-добри резултати по отношение на психичното здраве.

Отрицателна връзка между използването на интернет и депресивните симптоми е наблюдавана при участници, които са на възраст 65 години и повече, не са женени, имат по-редки контакти с други, имат по-високо образование и по-ниско благосъстояние, в момента работят, пият по-малко от веднъж седмично, физически неактивни са, имат увреждания в дейностите от ежедневния живот или имат хронични заболявания.

Сред различните социални детерминанти на психичното здраве използването на интернет придобива все по-голямо значение поради широкото му разпространение сред хората над средна възраст по света, особено по време на пандемията. Резултатите от проучването могат да бъдат от значение за политиките и практиките в областта на общественото здраве, насочени към насърчаване на психичното здраве в по-късна възраст чрез интернет.

Източник: Phys.org