Международен екип от физици, инженери и специалисти по фотоника от Университета в Джъдзян (Китай) и Университета в Кеймбридж (Великобритания) разработи иновативна технология за ултракомпактни LED пиксели с помощта на перовскит. Откритието, публикувано в Nature, демонстрира, че е възможно да се създадат пиксели с размери, съизмерими с вирус – едва 90 нанометра.

Миниатюризацията на пикселите – следващата стъпка в еволюцията на дисплеите

Вследствие на нарастващото търсене на по-детайлни и енергийно ефективни дисплеи изследователите се насочват към създаването на по-малки и по-ефективни пиксели. Традиционната micro-LED технология, базирана на II-V полупроводници, среща ограничения при редуцирането на размера поради високите разходи и ниската ефективност.

Затова учените насочват вниманието си към перовскита – минерал, вече изследван като алтернатива на силиция в слънчевите батерии. Те успяват да разработят перовскитови полупроводници, които работят като LED пиксели, излъчващи ярка светлина при подаване на електричество.

Рекордно висока плътност на пикселите – 127 000 PPI

Екипът първоначално създава тестови LED пиксели, които запазват яркостта и ефективността на традиционните светодиоди, но на значително по-ниска цена. Вдъхновени от резултатите, учените продължават да намаляват размера, докато достигат рекордните 90 нанометра, което се равнява на 127 000 пиксела на инч (PPI) – далеч над възможностите на съвременните дисплеи.

Предизвикателства и бъдещи приложения

Към момента перовскитовите LED пиксели са монохромни, а учените все още работят върху разработването на цветни версии. Освен това, предстои да се установи трайността на тези светодиоди в реални устройства.

Въпреки че човешкото око има ограничена способност за разпознаване на детайлност, изключително малките LED пиксели могат да революционизират технологиите за добавена и виртуална реалност, създавайки супервисокорезолюционни AR дисплеи.

Заключение

Откритието на перовскитови LED пиксели с нанометрови размери е значителна крачка напред в развитието на енергийно ефективни и високопроизводителни дисплеи. Технологията има потенциал да промени бъдещето на дигиталните екрани, като предложи по-ярки, детайлни и достъпни решения за редица приложения – от смартфони до AR/VR устройства.

Източник: TechXplore