16 невероятни котки, които струват цяло състояние
Съществуват над 250 породи котки – без косми и пухкави, приятелски настроени и единаци, мили и свободолюбиви. Има едно нещо, което ги обединява, и това е, че всички са невероятно красиви.
Кои обаче са най-скъпите породи? Да видим с този любопитен списък, изготвен от колегите ни от BrightSide.
Хималайски котки са били отглеждани през 1950 г. в САЩ. Те са нежни, покорни и приятелски котки със спокоен нрав.
Снимка: Rob Hainer / Shutterstock
Късокосместата шотландска клепоуха котка е възникнала в резултат на спонтанна мутация в една ферма в Шотландия през 1961 г. Фермерът Уилям Рос забелязал един ден, че сред родените котета едно от тях, което било с подвити уши. В следващите поколения от него се родили още 2 такива котета и станало очевидно, че подвитите уши са доминантен признак, който се предава по наследство.
Снимка: Andrey Tairov / Shutterstock
Петерболд, известна също като Петербургски сфинкс е била отгледана в Русия през 1994 г. Имат тънка фигура, елегантни глави и големи уши. Срещат се както без, така и с косми. Социални и мили същества са, обучават се лесно.
Снимка: Seregraff / Shutterstock
Външният вид на тези котки е останал непроменен за последните 3000 години – още от времето на древните египтяни. Тези животинки имат както петниста козина, така и петниста кожа.
Снимка: Steve Photography / Shutterstock
Котките от породата мейн кун са едни от най-големите питомни животинки от този вид. Всъщност, титлата най-дълга котка принадлежи на Стиви – мейн кун коте, разпростиращо се на цели 123 см от върха на носа си до края на своята опашка.
Снимка: eZeePics / Shutterstock
Тази порода се появила във ферма в Далас, щата Орегон. Малките котета се раждат съвсем голи, но само след седмици се покриват с гъсти къдрици. Ла Перм се е появила вследствие на генни мутации, но в родината ѝ са намерили друго, мистично обяснение на породата: в района на появата ѝ индианците вярвали във вечно бодърстващата богиня Цагаглалал, чиито статуи напомнят котешка муцуна.
Снимка: Linn Currie / Shutterstock
Една от най-популярните породи късокосмести котки. През 1893 г. придобива популярност и извън Русия. Вярва се, че носи добър късмет в дома.
Снимка: Review News / Shutterstock
Историята й започва в Калифорния през 1994 година. Серенгети обикновено тежи около 8-12 кг. Те имат добре развити органи, големи уши, петниста козина и много дълги крака.
Снимка: Krissi Lundgren / Shutterstock
Тази млада порода котки е разработена в САЩ през 2006 г. Елфите са невероятно чисти, интелигентни, палави, комуникативни, любопитни и предани същества. Тези, които са готови да купят тази уникална котка ще трябва да плати доста голяма сума пари – $ 2000.
Снимка: Dan Kosmayer / Shutterstock
Тя е създадена чрез кръстосването на домашна късокосместа с бенгалска котка през 1980 г. в Калифорния. Целта е била именно постигането на зашеметяващо красивата тигрова окраска. Котките от тази порода приличат изключително много на тигри и се отличават силно от останалите домашни котки.
Снимка: stockelements / Shutterstock
Характеризира се с необикновените си уши, които са извити напред. Води началото си от Калифорния.
Снимка: Linn Currie / Shutterstock
Порода, получена при кръстосване на азиатска леопардова котка с домашна. Тези котки много обичат да плуват.
Снимка: Shvaygert Ekaterina / Shutterstock
Първите сведения за тези котки датират от 1350-1767 г. в т. нар. Тамра Маи или Книга за котешки поеми. В древен Сиам котките Као мане живеели само с кралските семейства и се възприемали като символ на късмета, дълголетието и богатството.
Снимка: Lizmyosotis / Shutterstock
Тази порода е създадена чрез кръстосване на африкански сервал и домашна котка. Това са най-големите котки: възрастна котка тежи около 15 кг и достига 60 см височина. Саваните са изключително интелигентни, спокойни, любопитни и активни. Обичат да се къпят, да се разхождат навън и да си играят.
Снимка: Troy Rauenzahn / Shutterstock
Ашерата е най-екзотичната порода домашни котки. Тя е селектирана чрез кръстосването на домашна котка и азиатска леопардска котка. Според създателят на породата, Ашера не предизвикват алергии, въпреки че този въпрос все още не е напълно изяснен.
Снимка: Sake van Pelt / Shutterstock